Zapalenie okostnej zęba - objawy, przyczyny i metody leczenia

Zapalenie okostnej zęba - objawy, przyczyny i metody leczenia

 

Zapalenie okostnej zęba to niezwykle uciążliwa dolegliwość, manifestująca się wyjątkowo silnym i promieniującym bólem. Bowiem ta cienka błonka pokrywająca zewnętrzną powierzchnię kości jest silnie unerwiona i zawiera wiele zakończeń bólowych. Jakie są przyczyny, objawy oraz metody zapalenia okostnej zęba? Odpowiadamy.

 

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny

Zapalenie okostnej zęba może być wywołane przez kilka czynników. Najczęstszy z nich stanowi nieleczona próchnica w zaawansowanych stadium, prowadząca do zapalenia miazgi. Kolejną z przyczyn wywołujących uciążliwe dolegliwości, jest pozostawienie bez należytej terapii zęba z martwicą miazgi. Ponadto do zapalenia okostnej mogą prowadzić również stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych zęba.

 

Innymi sytuacjami, które przyczyniają się do zapalenia okostnej zęba, są:

 

  •        Niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe zęba,
  •        Powikłania poekstrakcyjne,
  •        Utrudnione wyrzynanie się ósemek.

 

Zapalenie okostnej zęba – objawy

Istnieje wiele objawów, które mogą świadczyć o tym, że w jamie ustnej pacjenta toczy się zapalenie okostnej zęba. Pierwszym z nich, który jest jednocześnie najbardziej dokuczliwy to samoistny, niezwykle silny ból. Osoby go doświadczające, określają dolegliwość jako uporczywą, pulsującą i promieniującą aż do czoła, zatok, oka, ucha lub szyi. Czynnikiem nasilającym ból jest zmiana pozycji na horyzontalną, która wiąże się ze skokiem ciśnienia.

 

Zapalenie okostnej zęba daje również inne objawy, takie jak obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej dziąsła, które nierzadko są błędnie interpretowane jako odsłonięte szyjki zębowe. Więcej na temat tej dolegliwości można przeczytać tu: odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny.

 

Inne objawy świadczące o tym, że mogło dojść do zapalenia okostnej zęba to również:

 

  •        Opuchlizna warg i policzka,
  •        Szczękościsk,
  •        Powiększenie i bolesność okolicznych węzłów chłonnych,
  •        Ogólne złe samopoczucie,
  •        Osłabienie ze stanami gorączkowymi.

 

Zapalenie okostnej zęba – metody leczenia

Wiedząc już jakie są przyczyny tej uciążliwej dolegliwości, a także jakie daje zapalenie okostnej zęba – objawy, warto omówić sposoby jej leczenia. Otóż w sytuacji wystąpienia schorzenia, należy niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego, w celu usunięcia przyczyny stanu zapalnego i w konsekwencji jego wyciszenia. W tego typu dolegliwościach najczęściej stosowane jest leczenie endodontyczne przyczynowe w połączeniu z antybiotykoterapią. Jeżeli jednak metoda ta okaże się niewystarczająca, może wystąpić konieczność usunięcia zęba.

 

Materiał zewnętrzny

Grafika: freepik.com

Dodaj komentarz