Jaką działkę kupić pod budowę domu? Wielkość, nachylenie, uzbrojenie i aspekty prawne

Jaką działkę kupić pod budowę domu? Wielkość, nachylenie, uzbrojenie i aspekty prawne

Zakup działki budowlanej wcale nie jest przedsięwzięciem łatwym w realizacji. Zdarza się, że cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany niż zainwestowanie w mieszkanie. Przed podpisaniem umowy kupna gruntu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Pomoże to w uniknięciu późniejszych nieprzyjemności i kłopotów.

Wielkość i kształt działki budowlanej

Kupując działkę pod budowę domu, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że w przyszłości ma stanąć na niej budynek – oznacza to, iż przemyślenie kwestii dotyczących stricte finansów jest w tej sytuacji najważniejsze.

Kolejną, istotną sprawą jest wybór działki o odpowiedniej wielkości – mając w planie budowę domu jednorodzinnego powierzchnia gruntu nie powinna być mniejsza niż 700 metrów kwadratowych. Taka wielkość powinna spokojnie wystarczyć na zaprojektowanie domu z ogrodem.

 

 

Nachylenie terenu a dom

Działki pod budowę domu, na których można zaobserwować spadek terenu, mają wbrew pozorom sporo zalet. Choć są one powodem sporych ograniczeń dotyczących wyboru samego projektu, to jednocześnie takie rozwiązanie pozwala na o wiele lepszą adaptację podpiwniczenia lub budowy garażu.

Dużo zależy oczywiście od tego, po której stronie działki nachylenie ma miejsce – gdy znajduje się ono w pobliżu drogi dojazdowej, można w tym miejscu wygospodarować przestrzeń na wspomniany powyżej garaż. Z kolei w sytuacji, gdy spadek jest od strony ogrodu, stwarza to doskonałe możliwości do budowy ciekawego tarasu.

 

 

Sprawdź polecane rozwiązania dostosowania terenu do projektu domu taniego w budowie.

 

Uzbrojenie działki budowlanej

Sprawdzenie tego, czy działka pod budowę domu ma dostęp do mediów, jest kwestią fundamentalną. Należy wiedzieć, że to, czy w pobliżu wybranej przestrzeni znajduje się słup energetyczny, nie zawsze jest równoznaczne z możliwością podłączenia się do prądu.

W pierwszej kolejności trzeba zatem upewnić się, iż taka opcja istnieje bezpośrednio u dostawcy energii. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie warunków pozwalających na podłączenie się do sieci w zakładzie energetycznym.

 

 

Najważniejsze aspekty prawne związane z zakupem działki

Przed zakupem działki pod budowę domu należy ustalić, jaki jest jej stan prawny. Bez względu na to, czy nabywamy również nieruchomość, czy też same grunty, konieczne jest sprawdzenie ich statusu prawnego w rejestrze gruntów. Tam także można zweryfikować, jaka jest dokładna powierzchnia działki, klasa gruntu, dane obecnych właścicieli, a także numer księgi wieczystej.

Podstawowym źródłem czerpania wiedzy o gruntach jest właśnie wyżej wspomniana księga. Warto poprosić właściciela o podanie jej numeru – wówczas wszystkie wymienione informacje będzie można sprawdzić we własnym zakresie.

 

 

Przeznaczenie działki budowlanej

Ważne jest również to, aby zweryfikować, czy działka pod budowę domu, którą jesteśmy zainteresowani, widnieje w dokumentacji jako miejsce przeznaczone pod budowę nieruchomości, czy też grunt pod uprawę roli.

Jeśli mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, to trzeba mieć świadomość, że proces przemianowania działki z rolnej na budowlaną może być dla wielu osób kłopotliwy i długotrwały. Istotne jest również to, iż odrolnienie wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz