Grudzień
2
piątek
godzina:
18:00

Bezpłatny seans "Stalag IF Sudauen" w SOK

Bezpłatne
data zakończenia:
SOK, Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

 

Na początku grudnia w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie można zobaczyć film dokumentalny Krzysztofa Kowalewskiego "Stalag IF Sudauen" o niemieckim obozie jenieckim w Suwałkach.

 

W latach 1941-1944 w mieście, a dokładniej na obszarze gdzie obecnie znajduje się Osiedle Północ, znajdował się niemiecki obóz jeniecki w którym zginęło około 50 000 ludzi, głównie rosyjskich jeńców wojennych. Znajdowali się tam również Polacy, Żydzi, Włosi, czy Azjaci. Film powstał w oparciu o źródła historyczne oraz zeznania rodzin świadków. 

 

Na początku września w suwalskim kinie odbyła się uroczysta premiera filmu, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Obecnie autor prezentuje swoje dzieło w różnych miejscach w regionie, a 2. grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się seans w Suwalskim Ośrodku Kultury. Obowiązują bezpłatne wejściówki czekające na odbiór w kasie SOK (ul. Jana Pawła II 5). Przed projekcją zaplanowane jest krótkie wystąpienie twórcy, a po seansie rozmowa z publicznością.

 

Reżyserem filmu „Stalag IF Sudauen” jest Krzysztof Dawid Kowalewski (współautorem Dawid Lichota) – suwalczanin, fotograf i filmowiec, który od dziesięciu lat działa zawodowo w swojej branży. W tym czasie udało mu się stworzyć trzy komercyjne marki filmowe oraz szereg projektów filmowych, jak chociażby cykl pn. „Wielkie Serca” i film promocyjny Miasta Suwałki pt. „Pogodne Suwałki”.

Kalendarium