Co o przekraczaniu granicy trzeba wiedzieć (nie tylko) w Suwałkach?

Co o przekraczaniu granicy trzeba wiedzieć (nie tylko) w Suwałkach?

 

Kto jak kto, ale akurat mieszkańcy Suwałk wiedzą, jak to jest mieszkać w pobliżu granic państwowych. Litwa, Białoruś i rosyjski Obwód Kaliningradzki – Suwalszczyzna stanowi dobry punkt wypadowy do każdego z tych krajów. Jak jednak wiadomo, przekraczanie granic wiąże się z określonymi procedurami. Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?


Paszport, dowód, wiza – co jest potrzebne do przejazdu przez granicę?


Zacznijmy od Rosji. Aby przekroczyć granicę z Federacją, Polacy muszą legitymować się paszportem, a poza tym dysponować specjalną wizą. Od 2021 roku koszt e-wizy do Rosji wynosi 40 dolarów, a wjazd i wyjazd są możliwe przez 29 przejść granicznych. Wiza jest jednorazowa, ważna 60 dni, ale maksymalny czas przebywania w Federacji to 16 dni. Ze względu na wojnę rosyjsko-ukraińską, a także na sankcje sytuacja jest napięta oraz dynamiczna. Należy zatem dokładnie sprawdzać aktualne zasady przekraczania granicy – najlepiej w rządowych, oficjalnych źródłach.


Białoruś jest kolejnym z państw sąsiadujących z Polską, gdzie trzeba wylegitymować się paszportem na granicy. Mimo napiętych stosunków dyplomatycznych Białoruś od 1 lipca 2022 do końca tego roku zniosła obowiązek wizowy dla Polaków, Litwinów i Łotyszy. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że łączny pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jednak przekraczanie białoruskiej granicy.

 

Ze wszystkich państw położonych w pobliżu Suwałk najlepsze relacje łączą Polaków z Litwinami. Litwa również jest członkiem Unii Europejskiej, a także Strefy Schengen. Dzięki temu od lat można przekraczać granicę bez paszportu. To doskonała okazja, aby np. odwiedzić w celach turystycznych Wilno, Kowno czy inne miasta.


Formalności paszportowe w Suwałkach


Jeżeli chcesz wyrobić paszport tymczasowy lub paszport biometryczny, możesz to zrobić na miejscu. Biuro paszportowe w Suwałkach mieści się przy ul. Generała Kazimierza Pułaskiego 73. Formalności do uzyskania dokumentu możesz równie dobrze załatwić w każdym innym punkcie paszportowym, nawet na drugim krańcu Polski, ale musisz mieć świadomość, że odbiór jest możliwy jedynie w tym samym biurze. Czas oczekiwania na wykonanie paszportu biometrycznego rozciąga się do ok. 30 dni, dlatego najlepiej rozpocząć procedurę w miejscu stałego pobytu.

 

Zdobycie paszportu wymaga złożenia oficjalnego wniosku stacjonarnie. Druk najlepiej odebrać w urzędzie, ponieważ wzory wniosków dostępne online nie zawsze są aktualne i prawidłowe. Do wypełnionego formularza należy załączyć zdjęcie wykonane według konkretnych wskazań. Potrzebujesz również dowodu osobistego oraz potwierdzenia, że opłata za wydanie dokumentu została uiszczona. Jeżeli to Twój kolejny paszport i po prostu wyrabiasz nowy, aktualny dokument, zabierz stary ze sobą.

 

Wyjazdy zagraniczne – o tym również trzeba pamiętać


Nie sposób w jednym, krótkim artykule poruszyć wszystkich wątków związanych z przekraczaniem granic w pobliżu Suwałk. Z uwagi na odmienne zasady w ruchu granicznym z Rosją, Litwą i Białorusią, a także prawem obowiązującym w tych krajach warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat:

 

  • kosztu i zakresu ubezpieczenia turystycznego oraz ewentualnego działania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ,
  • zasad ubezpieczeniowych dla kierowców (np. czy wymagana jest Zielona Karta),
  • maksymalnej długości legalnego pobytu,
  • przepisów dotyczących przekraczania granicy z towarami.

 

W dobie internetu zaplanowanie wyjazdu z Suwałk za okoliczne granice jest jednak stosunkowo łatwe.

 

Materiał zewnętrzny

1 Komentarzy

Anonymous

11/09/2022

Slabo pilnuja tej granicy jak mnie jakies ciapaki ostatnio zaczepily samochodem obok szpitala i pytali o droge. To ich wyslalem do Augustowa, w podziece za pomoc chcieli mi dac zegarek pozlacany z lombardu haha ale odmowilem.

Dodaj komentarz