Tak dla in vitro - Platforma Obywatelska zbiera podpisy

Zbiórka podpisów pod projektem ustawy przywracającym finansowanie in vitro

 

Konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej w sprawie prowadzonej zbiórki podpisów pod projektem ustawy przywracającym finansowanie in vitro, odbyła się we wtorek (03.01) w Suwałkach. 

 

W całym kraju trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem finansowania zabiegów in vitro. Dziś na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach o szczegółach mówili działacze Platformy Obywatelskiej z regionu: poseł na Sejm RP Krzysztof Truskolaski, radna Sejmiku Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz, radny Miasta Suwałki Jacek Niedźwiedzki, a także przewodniczącego sejneńskiej PO, ginekologa Andrzeja Ostrowskiego.

 

Jak mówił Krzysztof Truskolaski, zbiórka rozpoczęła się pod koniec listopada 2022 roku i wymagane sto tysięcy podpisów jest już zebrane. Mimo to do końca stycznia w całym kraju podpisany będą zbierane nadal, aby było ich jak najwięcej i żeby pokazać rządzącym jak duże jest poparcie społeczne dla finansowania in vitro. 

- Do 2015 roku in vitro było finansowane z budżetu państwa. Jest to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa. Wiele par małżeńskich czeka na to, aby móc refinansować zabiegi in vitro właśnie z budżetu państwa. Niestety za rządów PiS-u zostało to cofnięte i nie ma tej polityki prorodzinnej. Dlatego my jako obywatele wzięliśmy sprawę w swoje ręce i złożyliśmy jako komitet inicjatywy ustawodawczej do Marszałek Sejmu projekt ustawy, która mówi o finansowaniu metody in vitro. Chcemy, żeby było to jak największe finansowanie, kilka milionów złotych rocznie. Będzie to też zależne od liczby par, które się zgłoszą. Najważniejsze jest jednak to, żeby było to stałe finansowanie i żeby każdy kto się zgłosi, na te finansowanie mógł liczyć. To nie jest tak, że zabiegi in vitro są od razu za pierwszym razem skuteczne. Chciałbym, aby wszyscy mieszkańcy Województwa Podlaskiego i Suwalszczyzny podpisali się pod tym projektem.

Podpisy można składać do końca stycznia w biurze Platformy Obywatelskiej przy ulicy Kościuszki 76. 

 

9 Komentarzy

miwszkaniec

03/01/2023

Przedstawcie program,  układ partyjny przed wyborami, dlaczego Wy a nie hołota pisowska.Lans zostawcie dla prostackich celebrytów.  

 

Pamiętajcie że w niedzielę w kościele trzeba się pokazać... Wybory blisko...

I PO pokazała co potrafi i PIS to samo pokazał. Głosować rzeba na tych co jeszcze nie byli w sejmie i w rządzie

to przynajmniej nowa grupka ludzi się dorobi. Przyadek może sprawićże ktoś dla Polski zrobi coś dobrego.

Wg. statystyk : aby urodziło się 1 dziecko z in-vitro, musi trafić do zamrażarki lub ścieku ok 15-30 zarodków ludzkich, czytaj ludzi, bo drzewo z zarodka nie urośnie !

Dodaj komentarz