Sobotnie (10.08) Dni Suwałk rozpoczęły się piknikiem familijnym na ulicy Alfreda Wierusza-Kowalskiego, aby upamiętnić urodzonego w Suwałkach, jednego z najwybitniejszych malarzy szkoły monachijskiej w malarstwie polskim.
Rok 2024 w Suwałkach ustanowiony został przez Radę Miasta Rokiem Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Związane jest to z przypadającą w październiku tego roku, 175 rocznicą urodzin artysty, jednego z najwybitniejszych malarzy szkoły monachijskiej w malarstwie polskim. To również podkreślenie lokalnych związków Alfreda Wierusza-Kowalskiego z Suwałkami w których się urodził i w których, w Muzeum Okręgowym, istnieje stała galeria przedstawiająca twórczość i życie artysty, a jego imieniem nazwane są ulica i szkoła.
Właśnie na ulicy imienia Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Suwałkach Fundacja im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego przygotowała dziś atrakcje dla całej rodziny, aby mieszkańcy mogli wspólnie świętować początek Dni Suwałk nieco inaczej niż zazwyczaj. Organizatorzy przygotowali piknik familijny z animacjami, rodzinną grą miejską i mini plenerem malarskim.
Alfred Wierusz-Kowalski dzieciństwo spędzał w Suwałkach, gdzie się urodził w 1849 r. W 1865 r. rodzina Kowalskich przeniosła się w okolice Kalisza. Zmarł w 1915 r. w Monachium. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej, a także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium.
Największą popularność przyniosły artyście ukazane w zimowym pejzażu kompozycje z motywem wilków, napadających na podróżujących saniami ludzi („Wilki napadające na sanie", ok. 1880; „Napad wilków, ok. 1890). Obrazy ukazujące wyjazdy na polowania („Na polowaniu, 1873; „Konna przejażdżka po lesie", ok. 1881; „Po polowaniu, 1880). Do ulubionych motywów artysty należały sceny rodzajowe, najczęściej z udziałem koni („Litewska sanna, 1884; „Konno na jarmark, 1885; „Konie poniosły", 1890; „Wesoła jazda, 1900; „W wieczornej mgle, 1890; „Wieczorna sanna", 1885; „Rankiem na polowanie", 1910; „Wyjazd powozem, 1890).