Sprawdzą wiedzę młodzieży o lotnictwie

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Lotnictwie w Suwałkach

Pula nagród wynosząca 30 tysięcy złotych, szkolenia szybowcowe oraz karnety na naukę dla operatorów dronów - konferencja prasowa poprzedzająca Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Lotnictwie odbyła się w środę (06.04) w suwalskim Ratuszu.

 

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk we współpracy z Zespołem Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego oraz Suwalską Szkołą Lotniczą ogłosił „Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Lotnictwie”. W związku z tym wydarzeniem dziś w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja z udziałem Joanny Woronko, dyrektor Zespołu Szkół nr 6, Roberta Szadkowskiego, prezesa Suwalskiej Szkoły Lotniczej oraz Kamila Sznela, naczelnika Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji. Zebrani przekazali mediom szczegóły dotyczące konkursu. 

- Od kilku lat w Suwałkach funkcjonuje wybudowany i zmodernizowany pas startowy. Wbrew pozorom dzieje się tam bardzo dużo - odbyły się chociażby dwie duże imprezy lotnicze i wykonano aż 2649 operacji lotniczych. Współpracujemy na lotnisku z różnego rodzaju korporacjami, które np. miały możliwość przetransportowania serca do transplantacji. Współpracujemy również z wojskiem, jednak o tym za dużo mówić nie mogę. Chcemy popularyzować to miejsce, a żeby to zrobić trzeba zacząć od edukacji i inwestowania w młodzież. Stąd też pomysł na zorganizowanie tego konkursu - mówił na wstępie Kamil Sznel. 

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z Miasta Suwałki oraz powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego. Każda szkoła z tych terenów może zgłosić 4 przedstawicieli. Zgłoszenia należy wysłać do 20. kwietnia, a sam konkurs odbędzie się 28. kwietnia w Zespole Szkół nr 6 w Suwałkach.

- Na zgłoszenia uczniów czekamy do 20 kwietnia do godziny 15.00. W regulaminie znajduje się formularz zgłoszeniowy, poprzez który należy wypełnić swoje dane. Udział w konkursie może wziąć uczeń, który skończył 16 lat. Konkurs polegać będzie na wypełnieniu testu wiedzy o szeroko rozumianym lotnictwie. Test wyboru z jedną poprawną odpowiedzią - powiedziała Joanna Woronko.

Pula nagród to 30 tysięcy złotych. Zwycięzcy, jak mówił Robert Szadkowski, będą mogli wziąć udział w szkoleniu szybowcowym, złożonym z części teoretycznej i praktycznej (najlepsza trójka) oraz w szkoleniu pilotów dronów (16 kolejnych osób). 

- Szkolenie pilotów dronów to nowa działalność Aeroklubu. Rozpoczęliśmy ją w zeszłym roku i w tym roku chcemy popularyzować tą część działalności lotniczej, która bardzo dynamicznie rozwija się w całym kraju. Widzimy, że jest bardzo potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa, poszukiwania osób zaginionych czy nawet w wojsku, kartografii, geodezji. Rozwija się to bardzo dynamicznie. Odnośnie pytań jakie pojawią się w konkursie mogę powiedzieć, że przykładowe pytania będą zawarte w regulaminie. Będą one z dziedziny lotniczej, ale nie bardzo szczegółowe np. jakich jednostek używamy w lotnictwie do określenia wysokości i odległości. Ktoś kto choć trochę się tym interesuje na pewno da sobie radę, natomiast na podstawie przykładowych pytań też będzie mógł wywnioskować z jakim materiałem powinien się zapoznać.    

 

 

 

plakat-lotnictwo

1 Komentarzy

Pytanie ,,Czy zamknięcie oddziału okulistycznego w Suwalskim szpitalu miało wpływ na rozwój szybownictwa i lotnictwa w Suwałkach ?"

Dodaj komentarz