Nowatorski system monitoringu jakości wód w Zalewie Arkadia i jeziorze Wigry

Ochrona zasobów wodnych, poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych

 

W czwartek (10.10) w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach innowatorzy ze startupu "Waterly" przedstawili nowatorski system monitoringu jakości wód, który skutecznie odpowiada na współczesne wyzwania ekologiczne, takie jak degradacja środowiska wodnego.

 

Przedstawiciele samorządów, parków narodowych, środowiska naukowego oraz specjalistów z zakresu zarządzania zasobami wodnymi spotkali się w czwartek w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach na konferencji założycieli startupu pod nazwą Waterly, która skupiaa się na automatyzacja monitoringu zasobów wodnych.

 

"Waterly Sp. z o.o." to dynamicznie rozwijający się startup założony przez grupę młodych przedsiębiorców z Suwałk, który specjalizuje się w monitoringu jakości wód powierzchniowych, takich jak jeziora, rzeki, stawy i zbiorniki retencyjne. Ich misja to ochrona zasobów wodnych, poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, umożliwiających bieżący monitoring i analizę jakości wody. System składa się z autonomicznych boi pomiarowych, platformy online oraz aplikacji mobilnej, które razem pozwalają na dokładne i szybkie wykrywanie ewentualnych zanieczyszczeń i odchyleń od normy.

 

Wprowadzenie  nowoczesnych technologii firmy "Waterly Sp z o.o."  wspiera zrównoważone zarządzanie jakością wód, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Już w chwili obecnej urządzenia te monitorują jakość wód Zalewu Arkadia w Suwałkach oraz jeziora Wigry.

- W 2023 roku zainstalowaliśmy pierwsze trzy pilotażowe boje pomiarowe. W kooperacji z Wigierskim Parkiem Narodowym dwie boje na jeziorze Wigry oraz we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach jedną boję na Zalewie Arkadia. Od tamtej pory te boje pomiarowe dostarczały nam szereg niezbędnych informacji do tego, by rozwijać nasze rozwiązanie. Od tamtych wdrożeń mogliśmy udoskonalić nasze rozwiązania do tego, by mieć gotowy produkt do wejścia na rynek z początkiem maja obecnego roku. Zaproszonym dziś samorządowcom chcemy zaoferować możliwość wdrożenia naszych urządzeń pomiarowych, naszego systemu, w pełnej współpracy partnerskiej wraz z pomocą pozyskania środków z granów Unii Europejskiej. Po to, by dostarczać ludziom informację o tym, jaka jest jakość wody - tłumaczył Patryk Kamiński, współzałożyciel Waterly.

Dodać należy, że działania  firmy zostały zauważone na arenie krajowej. W dniu 12 września 2024 startup "Waterly Sp. z o.o." został wyróżniony tytułem "Rookie of the Year 2024", jako firma o największym potencjale rozwojowym. "Rookie of the Year" to wyróżnienie przyznawane przez "My Company Polska" w ramach konkursu, który ma na celu promowanie najbardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się startupów w Polsce. Konkurs ten stawia na młode firmy, które wyróżniają się nowoczesnym podejściem do biznesu, kreatywnością oraz potencjałem na rynku. Zwycięzca ma także możliwość nawiązania współpracy z partnerami strategicznymi, inwestorami oraz uczestnictwa w programach mentoringowych, takich jak "InCredibles" Sebastiana Kulczyka, co dodatkowo wspiera rozwój startupu.

 

2 Komentarzy

Czyli jak tradycja każe, zaprosić pejsatego aby popieprzył głupoty, a głąby na tej sali słuchają i patrzą na zegarek kiedy koniec. Dniówka poszła, chajs wypłacony i gitara jest. A mieszkańcy zapieprzać dalej.

Dodaj komentarz