Młodzieżowy Marsz Niepodległości „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!”

Już po raz 18. tłum mieszkańców Suwałk przeszedł 11. listopada ulicami miasta

 

Już po raz 18. tłum mieszkańców Suwałk przeszedł 11. listopada ulicami miasta, aby wspólnie uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

W sobotni (11.11) wieczór ulicami Suwałk przeszedł Młodzieżowy Marsz Niepodległości. Marsz jest oddolną, apolityczną i pokojową inicjatywą suwalskiej młodzieży, która co roku zrzesza nie tylko ludzi młodych, ale również całe rodziny z dziećmi i osoby starsze. Wspólny przemarsz stanowi wyraz szacunku do historii i Ojczyzny oraz służy kształtowaniu i pielęgnowaniu wartości szeroko pojętego patriotyzmu. W tym roku suwalski Marsz obchodzi swoją „pełnoletność” - jest już bowiem organizowany po raz 18. W dodatku towarzyszą mu inne, doniosłe rocznice - 105. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecie posadzenia Dąbka Wolności, spod którego od lat rozpoczyna się Młodzieżowy Marsz Niepodległości.

 

Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się już w godzinach porannych Mszą Świętą w intencji naszej Ojczyzny w Konkatedrze Św. Aleksandra. natomiast wieczorem uczestnicy Marszu spotkali się pod Dąbkiem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie dedykowany pakiet marszowy, w którego skład wchodziły m.in. smycz i plakietka, biało-czerwona flaga na drzewcu, biało-czerwone opaski na rękę oraz wianki na głowę. Po odśpiewaniu Hymnu Polski, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod Dąbkiem wolności oraz okolicznościowych przemówieniach organizatorów, zebrani wyruszyli ulicami miasta we wspólnym marszu. Zakończenie Marszu miało miejsce pod Pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej, gdzie również odmówiono wspólną modlitwę oraz zapalono znicze.

 

Tegoroczna edycja Młodzieżowego Marszu Niepodległości przebiegała pod hasłem: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!”, a patronem Marszu była urodzona w Suwałkach Aleksandra Piłsudska, której w tym roku obchodzona była 60. rocznica śmierci.

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz