Jak rozwinąć firmę w trudnych czasach?

Jak rozwinąć firmę w trudnych czasach?

 

„Nie da się!” – to pierwsza myśl, która pojawia się po takim pytaniu. A jednak to w czasie recesji najsprytniejsze umysły rozwijały biznesy, które wychodziły z czasów bessy umocnione i gotowe do konkurowania w „tłustszych” latach. Jak to zrobić?

 

Firma jest jak żywy organizm - wymaga nie tylko pomysłu, czyli zasianego ziarna, ale też odpowiedniej gleby i środowiska. Urośnie tylko wtedy, jeśli warunki do rozwoju pomysłu będą sprzyjające. W przypadku firm dotyczy to koniunktury, wysokości podatków, opłat, kosztów pracy, ale też komfortu samej pracy za przyzwoitą cenę. Do tego czasem istotny jest „ekspert-ogrodnik”, który doradzi, gdzie biznes przyciąć, a który konar wesprzeć, żeby puścił nowe pędy. Środowisko to też biznesowi sprzymierzeńcy, którzy działają w podobnych warunkach i stawiają czoła tym samym wyzwaniom w Suwałkach.

 

Podsumowując - to w otoczeniu innych firm wzrasta się lepiej. Można podzielić koszty wspólnych udogodnień (jak bistro czy recepcja) i pomnożyć korzyści przy wymianie know-how. Dotyczy to zwłaszcza branż kreatywnych, czy też działających w szerokim otoczeniu biznesowym (ubezpieczenia, doradztwo prawne i księgowe, zarządzanie). Odpowiedź koleżanki z firmy obok na wątpliwości wypowiedziane przy wspólnej kawie czy lunchu w bistro może mieć większe znaczenie niż pół dnia samodzielnych poszukiwań w Internecie. To nadal ludzkie bezpośrednie kontakty zapewniają szybkie ustalenie biznesowego kontekstu i rozwiązania skutecznego lokalnie. Wspólny lunch czy konferencja to szanse na pozyskanie klienta, na nowy rynek zbytu, na innowacje technologiczne.

 

Miejscem takich spotkań w Suwałkach jest od ponad 10 lat Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód. Biura do wynajęcia, doradztwo czy inne usługi dla biznesu to jednak nie jedyna oferta tej miejskiej spółki.  Ostatni rok rozwoju Parku to m.in. strefa coworkingowa (biurko „na jeden dzień”), otwarcie Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA) dla dzieci i młodzieży, a także oddolne inicjatywy firm z Parku, jak Rezerwat IT (spotkania programistów). Park jest jednocześnie hubem technologicznym, think-tankiem i miejscem spotkań z naukowcami. Najlepszą okazją jest coroczny event przedsiębiorców – Forum Biznesowe Pogranicza. Kiedy ostatnio znalazłeś/znalazłaś czas na spotkanie z innym przedsiębiorcą?

 

Biurowiec klasy A w cenie ekonomicznej

Polskie firmy w czasie kryzysu energetycznego i innych rosnących kosztów ostrożnie wydają każdą złotówkę. Ale nie przestają się rozwijać. Rośnie znaczenie jakości usług, zarówno tych skierowanych do klienta końcowego, jak i biznesu. Znaczenie ma jakość przestrzeni biurowych, na które zwracają uwagę sami pracownicy. Gmach przy ul. Innowacyjnej 1 to jedyny biznesowy budynek spełniający normy klasy A biurowców w Suwałkach. Przekłada się to i na wygodę pracy, i na prestiż firmy, zwłaszcza gdy spotkanie z klientem czy kooperantem trzeba odbyć w kameralnej salce z klimatyzacją, Wifi i projektorem. Ile z tych udogodnień jest w cenie wynajmu Twojego obecnego biura?

 

Elastyczność biura

Wielkim plusem wynajmu biura na działalność w Parku, jest jego skalowalność. Na start albo słabszą koniunkturę można wynająć 15 m kw. biura. Rozwijając firmę i zatrudniając kolejnych pracowników nie trzeba robić wielkich przeprowadzek. Przenosiny do większego lokalu – o powierzchni 47, 58, 64, 74 czy nawet 95 metrów kwadratowych – to parę godzin pracy i szybki efekt. Te same telefony, sieć i adres. Doceni to każdy, kto przenosił się czy to do mniejszego czy większego obiektu. Jak wyglądałaby Twoja przeprowadzka, gdyby trzeba było zatrudnić 3 nowe osoby?

 

Hala do rozwoju produktu innowacyjnego

Hala procesów technologicznych to powierzchnia od 200 do 250 m kw., która może być wykorzystywana do umieszczenia w niej nieuciążliwej produkcji lub może być przeznaczona na magazyn wysokiego składowania. Posiada wjazdy z zewnątrz, poprzez dwoje zmechanizowanych wrót o wymiarach 4m X 4,20m.

 

Powierzchnia hali jest podzielona i może być wykorzystana w całości lub w częściach. W skład wyposażenia wchodzą opomiarowane instalacje energii elektrycznej, wody i gazów technicznych niezbędne do prowadzenia działalności produkcyjnej. Powierzchnie produkcyjne objęte są monitoringiem. Cena najmu hali w Parku zawiera też ogrzewanie i wentylację oraz ochronę obiektu.

 

Dlatego Innowacyjna 1 jest obecnie najlepszym miejscem na inkubację nowego produktu. Zrobiła tak m.in. spółka Va-Varuste Poland, która po opracowaniu pierwszych innowacji wyposażenia luksusowych jachtów przeniosła się z Parku do własnej hali. Czas spędzony w Parku pozwolił wynalazcom ograniczyć wstępne koszty i przyspieszyć badania i rozwój produktu.

 

Ile w Twoim startupie przeznaczysz na badania i rozwój, a ile na koszty pozyskania i utrzymania pomieszczeń?

Zadzwoń i umów się na spacer po Parku!

 

Dodaj komentarz