XIV Dożynki Powiatowe w Sejnach

Za plony dziękowali rolnicy z powiatu sejneńskiego

 

Na Targowicy Miejskiej w Sejnach w minioną niedzielę (27.08) za plony dziękowali rolnicy z powiatu sejneńskiego.

 

XIV Dożynki Powiatowe, czyli ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, odbyły się wczoraj w Sejnach. Na początek zebrani wzięli udział w Mszy Świętej Dożynkowej w Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach po której wydarzenie przeniosło się na Targowicę Miejską, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek. Sami rolnicy w trakcie uroczystości przyznawali, że tegoroczne plony są słabsze od tych z lat ubiegłych. 

- W tym roku mamy u nas dosyć wyjątkową suszę. Plony w niektórych działach promocji są dosyć owocne, ale w niektórych jest ciężko. Sam zauważyłem chociażby po kukurydzy, że w naszym regionie usycha i nie wiadomo jakie będą plony. Również plony traw w tym roku są bardzo słabe. Plony zbóż w zależności od rejonu są lepsze i gorsze. Niektórym zabraknie paszy dla zwierząt o ile nie mają zrobionych zapasów z zeszłego roku. Ale zobaczymy, może uda się przetrwać te najgorsze czasy. Jeśli chodzi o opłacalność finansową to trochę się pogorszyło. Schyłek końca ubiegłego roku był dosyć dobrym czasem dla rolników. Ja jestem producentem mleka i było ono w cenie około trzech złotych wtedy, a teraz mamy niecałe dwa złoty. Rosną koszty produkcji, energia. Paliwo zaczyna drożeć, nawozy też powracają na ścieżkę wzrostową, ale trzeba to przetrwać - mówił rolnik ze wsi Kielczany.  

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyły wystawy sprzętu rolniczego, wyrobów kuchni regionalnej, twórczości i rękodzieła ludowego. Ogłoszono też wyniki i wręczono nagrody w konkursach na Estetyczne Gospodarstwo, Młody Rolnik i Konkurs Orki. W tradycyjnym konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Marycha w Posejnelach w Gminie Giby. Drugie miejsce zajęła Wieś Grudziewszczyzna w Gminie Sejny, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich w Wiłkopedziach w Gminie Puńsk. O oprawę muzyczną zadbały lokalne zespoły ludowe: Chór Ziemi Sejneńskiej, Orkiestra Dęta OSP Sejny, Zespół Nachodne, Zespół "Kryzkeles" z Łoździej, -Zespół Dzika Grusza oraz Sejneńska Kapela Kresowa.

 

Dodaj komentarz