Ogólnopolskie Igrzyska Aktywna Wieś w weekend w Augustowie

Ponad 500 osób z całego kraju przyjedzie w dniach 15-17 września do Augustowa

 

Ponad 500 osób z całego kraju przyjedzie w dniach 15-17 września do Augustowa, który będzie gospodarzem II Finału Centralnego: Ogólnopolskich Igrzysk Aktywna Wieś.

 

Po raz drugi, Krajowe Zrzeszenie LZS wspólnie z wojewódzkimi zrzeszeniami realizuje nowy projekt pod nazwą „Aktywna Wieś”, zlecony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Na program składa się cykl imprez sportowo-rekreacyjnych na poziomie wsi, gminy, powiatu czy województwa, a zwieńczeniem będą II Ogólnopolskie Igrzyska Aktywnych Wsi. Odbędą się one w dniach 15-17 września w Augustowie. 

 

Wydarzenie ma na celu popularyzację sportu, rekreacji i turystyki w środowisku wiejskim; zwiększenie zainteresowania społeczności wiejskiej systematycznym uczestnictwem w różnego rodzaju formach aktywności fizycznej; tworzenie atrakcyjnej oferty i systemu imprez sportowo-rekreacyjnych dostępnych dla wszystkich mieszkańców wsi; promowanie wśród mieszkańców wsi aktywnego spędzania czasu wolnego oraz jego walorów prozdrowotnych; aktywizację osób objętych wykluczeniem i marginalizacją społeczną, wzmocnienie wolontariatu stałego; przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym (w tym nadwadze i otyłości) oraz zjawiskom patologii społecznej; patriotyczne wychowanie przez szacunek dla prawa, symboli narodowych i tradycji; współpracę z samorządami terytorialnymi wszystkich szczebli w zakresie kształtowania polityki społecznej, sportowej,
kulturalnej i patriotycznej.

 

Do Augustowa przyjedzie ponad 500 osób z całego kraju. Uczestnicy rywalizować będą w wielu ciekawych konkurencjach rekreacyjnych drużynowych: między innymi przejazdów hulajnogą, dojenia sztucznej krowy, slalomu z taczką i wielu, wielu innych. Ponadto odbędzie się pokaz sportów ludowych, występy artystyczne, promocja regionów, pojawią się stoiska z wyrobami produktów regionalnych: żywności, rzemiosła i rękodzieła.

- Ogólnopolskie Igrzyska Aktywna Wieś LZS to święto sportowe dla Polski powiatowej, wiejskiej. To moment, w którym mieszkańcy wsi, małych miasteczek, mogą oderwać się od codziennej, ciężkiej pracy, jaką jest praca na roli. LZS łączy ludzi sportem, rekreacją i integracją. Dbamy o tych, o których na co dzień się zapomina, a to właśnie często spośród nich, dzięki naszej szczepionce miłości do sportu, wyrastają olimpijczycy, sportowcy odnoszący sukcesy na arenie międzynarodowej, rozsławiające nasz piękny kraj – Polskę - mówił Mieczysław Kazimierz Baszko, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS. 

Przez cały rok, pod hasłem „Aktywna Wieś”, na terenie całej Polski odbywają się imprezy towarzyszące, zapowiadające finałowe spotkanie w Augustowie. Festyny te mają za zadanie popularyzować sport, promować zdrowy i aktywny tryb życia, głównie w środowisku wiejskim. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zarówno w życiu młodych osób, jak i starszych. Dlatego w każdym wieku należy się ruszać w miarę swoich możliwości. I co najistotniejsze zawsze lepiej ćwiczy się w grupie, gdyż mamy wtedy możliwość rywalizacji i sprawdzenia swoich postępów. Stąd  lokalne działania LZS na terenie 16 województw, a są to imprezy sportowo-rekreacyjne w formie festynów, spartakiad, igrzysk, podczas których wyłoniono najlepsze drużyny na zawody centralne. W ich programie znalazły się różne konkurencje sportowe z przewagą drużynowych. Ich wybór zależał od możliwości infrastruktury sportowej, koncepcji organizatorów oraz tradycji danego regionu. Dodatkowo, w regionach odbywają się konkury wiedzy o regionie, ze szczególnym uwzględnieniem jego historii i tradycji patriotycznych. Imprezom towarzyszą występy zespołów ludowych, orkiestr dętych.

 

Dodaj komentarz