Spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk w Bibilotece

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na spotkanie

 

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk. Bezpłatne wejściówki można odbierać od wtorku 19. marca. 

 

„Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia.”
Doświadczenia mniejszości często nie mieszczą się w oficjalnej historii. W północno-wschodniej Polsce także niewiele wspominano o tutejszej białorusko-prawosławnej społeczności: bieżeństwie, powojennych przesiedleniach i zbrodniach, a zwłaszcza o  napięciach międzywyznaniowych i etnicznych.

 

Aneta Prymaka-Oniszk przełamuje to milczenie. Jeździ po podlaskich wsiach, rozmawia z mieszkańcami i historykami, czyta archiwalne dokumenty, a zdobytą wiedzę konfrontuje z mitami o stosunkach polsko-białoruskich. Pokazuje, co uformowało prawosławną mniejszość w okolicach Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki. Wszystko po to, by zrozumieć, co stało się osiemdziesiąt lat temu oraz jakie znaczenie nadaje się tamtym wydarzeniom dziś. (źródło: czarne.com.pl)

 

Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 w sali im. Jadwigi Towarnickiej ul. E.Plater 33a.

Wejściówki można odebrać od 19 marca od godz. 9.00 w Bibliotece przy ul. E. Plater 33A.
Jedna osoba może odebrać 2 wejściówki.
Możliwa także rezerwacja telefoniczna pod nr 87 565 62 46 (od 19.03 od godz. 9.00)
Spotkanie poprowadzi Maria Kołodziejska.

 

Aneta Prymaka-Oniszk – reporterka, pisarka.  Autorka książek:  „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia” (2024)  i  „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” (2016) oraz współautorka zbiorów: „Ludowa historia kobiet”  (2023) i „Białoruś. Ojczyzna dobrej jakości ” (2020).

 

Książka „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” zdobyła Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego oraz została Książką Roku Warszawskiej Premiery Literackiej, była również nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Historycznej „Polityki”  i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Od 2014 roku prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl.

Dodaj komentarz