Nad historią regionu pracował ponad 20 lat

promocja książki dr Tomasza Naruszewicza, PUZ Suwałki

Niezwykła historia regionu spisana na 500 stronach książki - w czwartek (09.09) w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach odbyła się promocja książki dr Tomasza Naruszewicza.

 

W czasach jaćwieskich najważniejszymi grodami w regionie były Szurpiły i Osinki. Po „potopie szwedzkim” w Filipowie z ok. 3000 mieszczan pozostało jedynie 200, a po wielkiej zarazie z początków XVIII w. wymierały całe wsie (nawet 90% ludności). Pod koniec XVIII w. Raczki były zamieszkiwane przez niemal 75% Żydów, a w Filipowie w XVII wieku były aż dwa kościoły. Między innymi o tym opowiadał w czwartek (09.09) dr Tomasz Naruszewicz, którego książka: „Od Janówki, przez Suwałki, Kawlarię, Wilkowyszki, do Pilwiszek. Obszar dekanatu Olwita do końca XVIII wieku” doczekała się promocji po wielu latach pracy. 

 

Na auli im. Bronisława Geremka spotkali się samorządowcy, historycy, mieszkańcy regionu i uczniowie suwalskich szkół, którzy wysłuchali niezwykle ciekawej opowieści o dziejach regionu. Autor, a jednocześnie wykładowca suwalskiej Uczelni nad książką pracował ponad 20 lat i jest to swoiste podsumowanie badań nad historią nowożytną regionu. Ma ponad 500 stron, 300 ilustracji, mapy, plany i około 2500 nazwisk, a autor tworząc swoje dzieło korzystał z ponad 500 publikacji i setek dokumentów archiwalnych.

 

Współorganizatorami promocji były władze PUZ w Suwałkach, na czele z dr Martą Wiszniewską, prof. PUZ w Suwałkach, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk (promocja książki wpisała się bowiem w obchody 300-lecia Suwałk) oraz stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nasza Suwalszczyzna”. Książka, którą autor rozdawał gościom, dostępna będzie teraz w regionalnych bibliotekach.

1 Komentarzy

Ryszard Dykiert

09/09/2021

Panie Wójcie i jednocześnie Panie doktorze, serdeczne gratulacje. Piękna promocja, wspaniała prezentacja historyczna zrozumiała dla każdego mogąca zainteresować historią nawet tych, którzy nigdy się nią nie pasjonowali.

Dodaj komentarz