"Monos" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym

Pokaz filmu "Monos" w Suwalskim Ośrodku Kultury

Pokaz filmu "Monos" odbędzie się w środę 6. października o godz. 18.00 w Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury. 

 

Dzieło Alejandro Landesa to kino intensywne i wyłamujące się ze schematów. To również uniwersalna przypowieść o mechanizmach angażowania w wojnę dzieci, gorzkie wspomnienie minionej wojny domowej w Kolumbii i oficjalny kolumbijski kandydat do Oscara.

 

Wilk, Lady, Rambo, Yeti, Bum-Bum, Smerf, Szwedka i Pies to nastoletni partyzanci pilnujący amerykańskiej zakładniczki gdzieś w górach w Ameryce Południowej, pośród zjawiskowo sfilmowanych, soczystych i dzikich krajobrazów. Tajemnicza Organizacja daje im rozkazy przez radio, przydziela mlekodajną krowę Shakirę, karabiny maszynowe do zabawy i pozwala na rytualne orgie po dniu ćwiczeń wojskowych. Młodzi rebelianci przypominający rozbitków z „Władcy much” zostają sam na sam ze swoimi demonami. Przedzierają się przez tropikalny las, a śmierć podąża za nimi…

 

Hipnotyzującą atmosferę świetnie podkreśla ścieżka dźwiękowa Miki Levi. „Monos – oddział małp” zrobił furorę na festiwalach Sundance (Specjalna Nagroda Jury) i Berlinale 2019. The Guardian ogłosił film największym okryciem, określając go mianem „młodzieżowego Czasu Apokalipsy”.

Dodaj komentarz