WordPress czy Joomla?

WordPress czy Joomla?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że wybór systemy zarządzania treścią nie jest łatwym zadaniem. Istnieje wiele rozwiązań, z których każda ma mocne i słabe strony. Faktem jest, że na rynku wyróżniają się dwie platformy CMS, takie jak WordPress i Joomla. Odznaczają się łatwością w użyciu i mają szerokie możliwości dostosowania do oczekiwań klienta. Przyjrzyjmy się temu, która platforma będzie najlepszym wyborem. WordPress czy Joomla - co wybrać? O czym warto wiedzieć?

 

Istotne informacje

Jakie różnice pomiędzy WordPress i Joomla warto poznać? Na początku Joomla była platformą przeznaczoną do obsługi portali, a WordPress do obsługi blogów. Aktualnie każdy z tych CMS-ów jest w stanie uruchomić stronę internetową. Nie są to samodzielne programy. Działają wtedy, gdy zainstalujemy je na serwerze internetowym. Jeżeli chcemy stworzyć własną stronę www, warto zastanowić się nad tym, jak dobrze znamy się na pracy z serwerami i konfiguracji oprogramowania www. Szeroką ofertę tego typu znajdziemy na stronie https://medialake.pl

 

Zazwyczaj Joomla jest skierowana do programistów, natomiast WordPress jest przyjazny dla początkujących osób. Proces uruchomiania witryny za pomocą WordPress przebiega następujące:

  • Wybranie hosta dla swojej witryny i rejestracja konta. 
  • Podczas rejestracji wybranie opcji zainstalowania automatycznego WordPressa na naszym koncie hostingowym.
  • Konfiguracja hostingu i zalogowanie się do pulpitu.

Z kolei Joomla nie oferuje tak łatwych czynności podczas zakładania witryny. To oznacza, że większość rzeczy trzeba skonfigurować samodzielnie. 

 

Joomla - zalety

Najprościej rzecz ujmując, Joomla to pewien skrypt, który jest mniej skomplikowany niż Drupal i bardziej zaawansowany niż WordPress. To bardzo częsty wybór przez polskich programistów, którzy projektują nawet zaawansowane strony internetowe. Jakie zalety ma ta platforma? Docenić warto dosyć łatwą instalację. Kolejny atuty to wtyczki. Joomla stawia na kilka tysięcy darmowych wtyczek, które są dostępne na internetowej stronie. Nie bez znaczenia jest ogromne wsparcie techniczne. Platforma zapewnia szeroki wybór narzędzi programistycznych i tutoriali dla użytkowników. Użytkownicy mogą korzystać z forum dyskusyjnego w języku angielskim. Oczywiście dostępna jest też społeczność użytkowników w naszym języku. 

 

Co jeszcze jest istotne? Joomla odznacza się łatwymi adresami URL. Linki generowane przez skrypt z pewnością są przyjazne i mają wpływ na dobrą pozycję w wyszukiwarce. Nie zapominajmy o kompleksowym systemie nawigacji. Może on z powodzeniem obsługiwać kilka hierarchii. Dzięki temu można łatwo zarządzać stroną, nawet gdy posiada ona setki podstron. Panel administracyjny obejmuje wiele funkcji. Z czasem opanujemy większość z nich, co pozwala korzystać w pełni z udogodnień Joomla.

 

WordPress - zalety

Poznaliśmy już zalety platformy Joomla. Teraz przyszedł czas na WordPress. Jest to z pewnością najpopularniejszy CMS na całym świecie. To dobry wybór dla blogerów i dla firmy, które chcą założyć proste strony internetowe. WordPress jest łatwy w użyciu. Nie musimy znać PHP czy HTML. Aby korzystać ze wsparcia, potrzebna jest duża liczba użytkowników, którzy udzielają się na forum. Istnieje wsparcie techniczne w języku angielskim i polskim. 

 

Pamiętajmy o tym, że skrypt posiada aż kilkanaście tysięcy wtyczek, które są dostępne na stronie domowej. Dzięki temu WordPress uznany został za CMS, a nie jedynie za skrypt do blogowania. Plusem jest fakt, że większość wtyczek jest udostępniana za darmo. Jeśli chodzi o zarządzanie menu, można liczyć na rozbudowane możliwości. Menu przekształcimy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Ponadto, przeglądać możemy tysiące graficznych szablonów, które zmienią wygląd naszej strony. Płatne szablony bardzo często są ciekawsze. Za pomocą wtyczki lub samodzielnie można dodać pola w formularzach. Dzięki temu wpisy w blogu mają dodatkowe kategoryzacje, etykiety, czy też opisy. 

 

Co wybrać?

Jak widać, zarówno Joomla, jak i WordPresss mają liczne zalety. Proces doboru powinien być zależny od naszych oczekiwań i preferencji. Przyda się także znajomość nowoczesnych technologii, co ułatwi korzystanie z platform. 

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz