Styl tradycyjny vs nowoczesny. W którym z nich urządzić mieszkanie?

Styl tradycyjny vs nowoczesny. W którym z nich urządzić mieszkanie?

Zastanawiając się nad wystrojem mieszkania, zazwyczaj stajemy przed poważnym dylematem – w jakim stylu je urządzić? Czy odpowiada nam tradycyjna aranżacja wnętrza, czy może wolelibyśmy coś nieco bardziej nowoczesnego? Czym różnią się od siebie te style? Podpowiadamy.

 

Ciepło tradycyjnego wnętrza

Na co zwrócić przy urządzaniu tradycyjnego wnętrza?

 

Stonowane kolory

Tradycyjny styl kocha ciepło oraz przytulną atmosferę i dlatego aranżując mieszkanie w ten sposób, pomalujmy ściany na delikatne odcienie beżu, czekoladowego brązu, klasycznej bieli lub karmelu. Tego rodzaju barwy z jednej strony wprowadzają we wnętrzu urokliwy nastrój, a z drugiej stanowią doskonałe tło dla naszych dodatków i akcesoriów.

W przypadku mebli i różnego rodzaju dekoracyjnych bibelotów najlepiej sprawdzą się natomiast pastele, błękity, złamane zielenie, jasne brązy, brudny róż i turkusy. Dzięki nim mieszkanie nie tylko zyska na stylu i klasie, ale również stanie się naprawdę klimatyczne.

 

Ciepłe światło

Choć światło ma ogromne znaczenie w każdej aranżacji, to w przypadku tradycyjnego stylu odgrywa chyba najważniejszą rolę – to dzięki niemu wnętrze staje się prawdziwą oazą spokoju, w której w końcu możemy się dogłębnie zrelaksować. Jakie światła sprawdzą się w niej najlepiej? Decydując się na przytulne mieszkanie, wybierzmy ciepłe przydymione oświetlenie, którym wyczarujemy naprawdę magiczny nastrój.

 

Akcesoria, które dodają uroku

Filozofia estetyki tradycyjnej opiera się na sentymentach, wspomnieniach i dobrych skojarzeniach. Z tego powodu przy doborze ozdobnych dodatków do naszego wnętrza warto skupić się na przedmiotach, które wzbudzają w nas pozytywne emocje – mogą to być rodzinne zdjęcia, narzuta przywieziona z dalekiej podróży, poduszka odziedziczona po babci czy inne tego typu osobiste bibeloty.

 

Ogień, który rozpala atmosferę

Palenisko domowe to niezbędny element każdego przytulnego mieszkania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kominki są po prostu symbolem urokliwego klimatu i magicznej atmosfery – widok tańczących płomieni i dźwięk trzaskającego ognia sprawiają, że wszelkie troski odchodzą w zapomnienie, a my czujemy się naprawdę odprężeni.

 

Chłodny urok nowoczesnego mieszkania

Jakie są najważniejsze cechy mieszkania urządzonego w stylu nowoczesnym?

 

Przestrzeń

Nowoczesne wnętrze musi być przede wszystkim przestronne i dlatego decydując się na taką estetykę, koniecznie upewnijmy się, że nie przesadziliśmy z ilością mebli oraz dodatków. Tutaj większość przestrzeni powinna pozostać niezagospodarowana, a znajdujące się w niej pojedyncze sprzęty muszą być jednocześnie stylowe i praktyczne.

 

Surowość

Surowość to jedna z najważniejszych zasad nowoczesnej aranżacji wnętrz. W mieszkaniu urządzonym w ten sposób najlepiej sprawdzają się takie materiały, jak odsłonięta cegła, beton, stal i nielakierowane drewno. Tego typu tworzywa nie tylko świetnie prezentują się na ścianie, ale również doskonale nadają się do produkcji oryginalnych mebli.

 

Delikatne ocieplenie

Choć w nowoczesnym mieszkaniu zazwyczaj panuje chłód, to czasami warto nieco ocieplić tę industrialną atmosferę. Jak to zrobić? Najlepiej za pomocą domowego paleniska. Na szczęście producenci tego typu urządzeń doskonale zdają sobie sprawę, że ich klienci uwielbiają nowoczesne aranżacje i dlatego proponowane przez nich kominki wspaniale wkomponowują się chłodną estetykę współczesnych wnętrz, a jednocześnie – po rozpaleniu – dodają im odrobinę przytulności.

 

Dodaj komentarz