Lekarze online - konsultacje lekarskie online i e-Recepta | eDoktorzy.pl

Lekarze Online - e-Wizyta | e-Recepta |  eDoktorzy.pl

Pandemia koronawirusa zaczęła przyspieszać rozwój polskiej ochrony zdrowia w kierunku telemedycyny. Konsultacja lekarska online to przede wszystkim bezpieczny, wygodny i szybki kontakt z lekarzem.

 

Telemedycyna to nowy etap ochrony zdrowia w dostępie do usług medycznych. Wygoda, szybkość oraz nielimitowany dostęp do lekarzy specjalistów to właśnie przewaga konsultacji lekarskich przez internet nad klasyczną wizytą w placówce medycznej. Lekarz online w eDoktorzy.pl to pełnoprawna wizyta u lekarza świadczona zdalnie. Restrykcje i ograniczenia nakładane z powodu epidemii koronawirusa naturalnie zachęcają do korzystania z pomocy lekarza online, ale nie tylko. Sama procedura umówienia teleporady lekarskiej daje komfort oraz możliwość sprawnego zarejestrowania się do lekarza.

Jaka jest dostępność poszukiwanego lekarza?

 - Natychmiastowa. Teleporady są dostępne przez całą dobę 24/7 i bez ograniczeń.

Lekarze w serwisie eDoktorzy.pl dostępni są zazwyczaj w tym samym dniu w podobnych godzinach.

W ciągu trwania epidemii koronawirusa, świadczenie teleporad jest zalecane przez NFZ jako główna forma podstawowej opieki lekarskiej. Serwis eDoktorzy.pl jest idealnym przykładem dynamicznego rozwoju konsultacji lekarskich online. Lekarze dostępni od ręki, z dużą ilością wolnych terminów w grafiku na eDoktorzy.pl to codzienność, do której pacjenci już zaczęli się przyzwyczajać. Dostępność konsultacji jest właściwie nieograniczona i trwa całą dobę, siedem dni w tygodniu. Nie tylko pacjenci, ale również lekarze bardzo chętnie korzystają z telemedycyny jako formy świadczenia usług medycznych online. Doceniają oni przede wszystkim bezpieczeństwo konsultacji zdalnej oraz łatwość realizacji teleporady.

„Pandemia koronawirusa bardzo przyspieszyła przeniesienie świata fizycznego do wirtualnego. Analizy pokazują, że nawet 60% konsultacji medycznych z powodzeniem może być realizowanych online. Rozumiemy przez to media przekazu informacji takie jak telefon czy internet. Usługi medyczne online są pełnoprawnymi konsultacjami lekarskimi i są tożsame z wizytą fizyczną w gabinecie. Dotyczą one głównie konsultacji i porad lekarskich pierwszej potrzeby, wystawienia eRecepty, eZwolnienia, przedłużenia leków stałych czy omówienia wyników badań. Są to wszystkie te usługi, które nie wymagają badania fizykalnego pacjenta” – mówi Kamil Kułak, założyciel serwisu eDoktorzy.pl.

Teleporada medyczna to usługa bezpieczna w 100% i zgodna z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Główna zaleta serwisu eDoktorzy.pl to brak kolejek i dostępność lekarzy. Konsultacje online dostępne są na bieżąco w ciągu trwania dnia. Przykładowo wchodząc do serwisu i rejestrując się na konsultację, lekarz może oddzwonić nawet po 15 minutach. Podczas konsultacji zdalnej pacjent ma możliwość udostępnienia wyników badań lekarzowi, a z drugiej strony lekarz może wypisać pacjentowi dokumenty takie jak e-Zwolnienie czy e-Recepta.

Lekarze zarejestrowani na eDoktorzy.pl konsultują zgodnie z wiedzą medyczną jaką posiadają. Zobowiązuje ich do tego ustawa o zawodzie lekarza. Specjaliści postępują zgodnie z etyką zawodową. W polskim prawie świadczenie usług telemedycznych jest jak najbardziej legalne. Konsultacje online umożliwiają lekarzom przeprowadzenie wywiadu, omówienie wyników badań, ocenę stanu zdrowia pacjenta, a także przedłużenie leków stałych, wystawienie e-Zwolnienia czy e-Recepty. Pomimo odmiennego sposobu przebiegu, teleporada to równoprawne świadczenie zdrowotne oparte o analogiczne zasady gabinetu lekarskiego. Lekarz może również doradzić odnośnie postępowania profilaktycznego. Oznacza to na przykład zachowanie zdrowej diety podczas lekoterapii czy zaleceń w trakcie okresu rekonwalescencji po operacji lub zabiegu.

Ministerstwo Zdrowia oraz Naczelna Izba Lekarska wydały jasne wytyczne w zakresie działania Telemedycznej Grupy Roboczej: lekarz może wystawić e-Zwolnienie oraz e-Receptę podczas konsultacji medycznej online. Można wyciągnąć z tego poniższe wnioski:

 • Konsultacja przez Internet (telemedyczna) to tożsame świadczenie zdrowotne, które może być przeprowadzane na zasadach analogicznych jak w przychodni.
 • Lekarz może wykonać pewne badania, zebrać wywiad i w razie konieczności wystawić e-Zwolnienie, e-Receptę lub przedłużyć leki przyjmowane na stałe.

Konsultacje medyczne online – warto być w Internecie

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu czy dostępu do sieci. Już teraz wiele potrzeb i spraw załatwiamy online. Obok zakupów, bankowości czy spraw urzędowych możemy teraz spokojnie postawić usługi medyczne. Nie są one znane od dziś, natomiast pandemia koronawirusa tylko akcelerowała ten rodzaj świadczeń telemedycznych.

Serwis eDoktorzy.pl zapewnia pacjentowi:

 • bardzo szybki dostęp do wybranego specjalisty, który jest dostępny całą dobę 24/7;
 • natychmiastową rezerwację terminu wizyty, bez zakładania konta!
 • e-Zwolnienie i e-Receptę w razie potrzeby;
 • wybór formy komunikacji z lekarzem (telefon, czat lub wideo);
 • szybki, bezpieczny i prosty sposób opłaty za konsultację (PayU, PayPal, przelewy24.pl).

e-Recepta – jak ją zrealizować w aptece?

- eRecepta jest zintegrowana z aptekami. 4 cyfrowy kod podany przez lekarza podczas konsultacji wystarczy przedstawić w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Kod można zrealizować w każdej aptece w całej Polsce. Osoby starsze nie muszą fatygować się osobiście po leki. Wystarczy, że przekażą kod komuś bliskiemu i realizacja odbędzie się również bez kłopotów – podkreśla założyciel serwisu eDoktorzy.pl, Kamil Kułak.

Konsultacja online - zasady

Zdalna konsultacja medyczna to nie tylko rozmowa telefoniczna. Naturalnym jest, że wywiad telefoniczny zazwyczaj jest wystarczający do postawienia diagnozy, zalecenia leczenia, skierowania na dalszą diagnostykę czy wystawienia e-Zwolnienia i e-Recepty. Nowoczesne technologie informacyjne dostarczają także innych narzędzi, które wspierają telemedycynę i czynią ją jeszcze bardziej wygodną, dostępną i dokładną. Mowa tu o rozmowie tekstowej czyli czacie oraz wideorozmowie. Pacjent na czacie może przekazać lekarzowi najważniejsze informacje oraz doprecyzować ewentualne wątpliwości. Sama wideorozmowa bardzo zbliża konsultację zdalną do wizyty w gabinecie. Niejednokrotnie możliwa jest wizualna ocena dolegliwości opisywanej słownie przez pacjenta.

Pacjenci niejednokrotnie obawiają się, że konsultacja zdalna bez badania fizykalnego oceni ich stan zdrowia nieprawidłowo. W tym miejscu należy rozwiać te wątpliwości, ponieważ lekarz może zlecić wizytę osobistą lub domową jeśli zajdzie taka potrzeba. To co zyskuje pacjent podczas konsultacji online to ogromna oszczędność czasu oraz brak narażania się na zakażenia chorobami od osób czekających w kolejce w przychodni (na przykład koronawirusem).

Jeśli zachodzi potrzeba przedstawienia dokumentacji lekarzowi to pacjent może wygodnie przesłać posiadane pliki z wynikami badań, dokumentacją czy wykazem leków. Dzięki temu lekarz może stworzyć i zachować dokumentację pacjenta co ułatwi ewentualne kolejne konsultacje.

Konsultacja online daje możliwość przekazanie lekarzowi wyników badań diagnostycznych takich jak:

 • morfologia;
 • badanie ogólne moczu;
 • TK, RM, EEG, RTG, EKG;
 • inne wyniki.

Przygotowanie do konsultacji online:

 • przygotowanie posiadanej dokumentacji medycznej, najlepiej w formie elektronicznej (pliki tekstowe, PDF, arkusze kalkulacyjne) – lekarz może potrzebować dokumentacji pacjenta;
 • wyniki z nośnika danych można również przesłać za pomocą komputera lub smartfona;
 • posiadaną dokumentację papierową można zeskanować lub zrobić zdjęcie smartfonem. Należy przy tym upewnić się, że zdjęcie jest w dobrej jakości i ostrości;
 • do wystawienia e-Recepty będzie potrzebny numer PESEL pacjenta oraz adres zamieszkania. e-Recepta może zostać przekazana przez telefon, SMS lub wiadomość e-mail;
 • do otrzymania e-Zwolnienia również będzie potrzebny numer PESEL i adres zamieszkania, a dane pracodawcy zostaną pobrane automatycznie z formularza ZUS.

Dokumentacja, procedury, formularze

Teleporada to prosty sposób, żeby przedłużyć e-Receptę. Na tę chwilę pacjent może zrobić to korzystając z usługi lekarza online. e-Recepta wystawiana podczas konsultacji zdalnej to również okazja, aby omówić działanie leków, ich interakcji oraz jakie ewentualne zamienniki może stosować pacjent. Postępowanie w przypadku wystąpienia skutków ubocznych to także cenna rada lekarska.

Pacjent, który zgłasza się po poradę w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego L4, uzyska je tylko na podstawie oceny aktualnego stanu zdrowia dokonanej przez lekarza. W celu prawidłowej oceny stanu zdrowia i diagnozy, lekarz może oczekiwać nie tylko opisu samopoczucia, ale także przedstawienia historii choroby czy wyników badań. Dane do wystawienia e-Zwolnienia zostaną pobrane przez lekarza automatyczne. Wystawione zwolnienie L4 zostanie przesłane przez system do ZUS oraz do pracodawcy.

Aby otrzymać e-Zwolnienie lub e-Receptę nie jest wymagane posiadanie IKP (Internetowego Konta Pacjenta). Pacjenci, którzy już je posiadają, mogą w dowolnym momencie zobaczyć na jaki czas zostało wystawione e-Zwolnienie lub przejrzeć historię otrzymanych zwolnień.

2 Komentarzy

Dodaj komentarz