Szkoły będą drukować zabytki w 3D

projekt edukacyjno-technologiczny, „Wydrukuj swoją historię w 3D”

 

Drukowanie w 3D zabytków archeologicznych i historycznych oraz wykorzystywanie ich na szkolnych lekcjach to nowy projekt edukacyjno-technologiczny, który w sobotę (01.07) w Suwałkach został ogłoszony przez GovTech.

 

W miniony weekend podczas Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego odbyła się konferencja prasowa Justyny Orłowskiej, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej. Celem konferencji było ogłoszenie nowego projektu edukacyjno-technologicznego pod nazwą „Wydrukuj swoją historię w 3D”, skierowanego do szkół. Ma to być swego rodzaju nauka historii przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. 

- Program wydrukuj historię w 3D polega na tym, że na naszej zintegrowanej platformie edukacyjnej umieszczone zostaną modele zabytków archeologicznych i historycznych. Będzie można je wydrukować na każdej szkolnej drukarce 3D. Oznacza to, że nie trzeba będzie iść do muzeum, żeby dotknąć historii, tylko wystarczy wydrukować w szkole zabytki archeologiczne, dotknąć je i poczuć historię na wyciągnięcie ręki. Będzie można wykorzystywać to na lekcjach historii, ale nie tylko. Jak zostanie to użyte zależeć już będzie od dyrekcji konkretnej szkoły. Zaczynamy od historii Jaćwingów, natomiast nasi edukatorzy będą skanowali kolejne zabytki archeologiczne - tłumaczyła Justyna Orłowska. 

Program realizowany jest we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie oraz Podlaskim Muzeum w Białymstoku. Pierwsze wydruki dotyczyć będą Suwalszczyzny i Jaćwieży, natomiast w planie są już kolejne zabytki archeologiczne. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach zapewniał, że zgromadzone w suwalskiej placówce zbiory Jaćwieskie są jednymi z największych, jeśli nie największymi w kraju. Cały czas prowadzone są też badania wykopaliskowe i przybywają kolejne eksponaty. 

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz