Augustów nie utraci statusu uzdrowiska

Augustów jest już w posiadaniu złóż leczniczej borowiny

Po pięciu latach poszukiwań Augustów jest już w posiadaniu złóż leczniczej borowiny, której brak mógł skazać miasto na utratę statusu uzdrowiska.

 

O braku borowiny i zagrożeniu związanym z utratą statusu uzdrowiska wiedziano od niemal 20 lat, jednak dopiero kilka lat temu podjęto starania o to, by odnaleźć nowe złoża borowiny i zażegnać kryzys. Mimo skomplikowanej procedury wymiany gruntów z Lasami Państwowymi, sprawę udało się doprowadzić do szczęśliwego końca. Augustów oficjalnie uzyskał prawo do złóż znajdujących się na terenie należącym wcześniej do Lasów Państwowych - dzięki temu oficjalnie stał się właścicielem jednej z najlepszych borowin w Europie. 

 

Borowina jest naturalnym bogactwem dla naszego zdrowia. Wykorzystuje się ją w leczeniu wielu schorzeń skórnych i reumatologicznych, co czyni ją wyjątkowo cennym skarbem. - Dokonana przez Miasto Augustów wymiana gruntów z Nadleśnictwem i pozyskanie złóż borowiny jest zasadniczym krokiem naprzód w rozwoju Augustowa jako uzdrowiska. Własne złoża to nieodzowny element posiadania przez miasto statusu uzdrowiska. Cieszę się, że ten obowiązek jest już spełniony - tym bardziej, że jakościowo nasza borowina jest jedną z najlepszych w Polsce i nie odbiega od najlepszych w Europie. Musimy pamiętać, że przez wiele lat status uzdrowiska nie pomagał, a czasami wręcz utrudniał rozwój miasta - na szczęście ten problem także mamy już za sobą dzięki dokonanemu podziałowi miasta na dzielnice. To umożliwiło uruchomienie nieuciążliwego przemysłu i co za tym idzie nadało dynamiki rozwojowi miasta - także jako uzdrowiska - mówił Dariusz Ostapowicz, przewodniczący Komisji Rozwoju.

 


Źródło: UM Augustów

Dodaj komentarz