Alkomaty osobiste i nie tylko – które kupić i jak je skalibrować

Alkomaty osobiste i nie tylko – które kupić i jak je skalibrować

 

Alkomaty osobiste i nie tylko – które kupić i jak je skalibrować


Nie trzeba od razu być policjantem z drogówki, aby posiadać dobry alkomat pod ręką. Tak naprawdę kupno takiego urządzenia na prywatny użytek jest czymś zalecanym dla wszystkich kierowców, ponieważ dzięki temu można uniknąć poważnych kłopotów, ale i przedsiębiorcom nie zaszkodzi zakup alkomatu do kontroli pracowników. W niniejszym artykule prezentujemy różne alkomaty. Tutaj dowiesz się również, jak je poprawnie skalibrować. 

 

Alkomat elektrochemiczny


Tanie alkomaty elektrochemiczne są świetnym rozwiązaniem dla użytkowników indywidualnych. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest mierzona – jak sama nazwa wskazuje – przez sensor elektrochemiczny.

 

To cacko współczesnej inżynierii, którego ceny zaczynają się od 300 zł. Poniżej tej granicy lepiej nie schodzić, ponieważ jakość pomiaru zawartości alkoholu nie będzie najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Oczywiście na rynku są i urządzenia przekraczające pułap 3000 zł, jednak na osobiste potrzeby alkomaty z cennika rzędu kilku stówek powinny w zupełności wystarczyć. Przyzwoity alkomat elektrochemiczny przyda się po wieczornych spotkaniach przy piwku, a także nazajutrz po czymś mocniejszym, gdy nie wiadomo, czy stężenie alkoholu we krwi nie jest jeszcze zbyt wysokie, aby móc siadać za kółkiem.

 

alkomaty


Alkomaty elektrochemiczne mają jednak pewne ograniczenia względem intensywności pomiarów. W związku z tym przedsiębiorcy niech lepiej zakupią coś z wyższej półki, zwłaszcza gdy w grę wchodzi kontrola większej ilości osób w relatywnie krótkim czasie. Do tego celu służą alkomaty przesiewowe.

 

Alkomat przesiewowy


Urządzenia przesiewowe to właśnie tego typu alkomaty, którymi warto się zainteresować, jeśli prowadzi się firmę. Możliwość szybkiej, często rutynowej kontroli zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu u więcej niż paru pracowników to podstawowa zaleta alkomatu przesiewowego. Pomimo intensywności użycia, oferują dużą dokładność pomiarów. Alkomat policyjny to w wielu przypadkach sprzęt przesiewowy właśnie.

 

Trzeba pamiętać o tym, że takie urządzenie służy głównie do wstępnej oceny. Gdy w wyniku takiego testu u danego pracownika zostaje wykryty alkohol, można – a nawet należy – zorganizować dodatkowe badanie, tak dla pewności. Ogólnie się przyjmuje, że przyzwoitej jakości alkomaty przesiewowe działają ze skutecznością 99%, co potwierdzają dodatkowe badania wykonane na przykład na komisariacie.

 

Alkomaty półprzewodnikowe


Półprzewodnikowe alkomaty sprzedawane są bardzo często ze względu na relatywnie niską cenę. Jednak ze wszystkich trzech wymienionych tutaj mechanizmów, półprzewodniki są najmniej skuteczne. Na to wpływa wiele czynników. Zastosowanie technologii HSPT (Heat Shield Protection Technology) reklamowane jest często jako super nowoczesne rozwiązanie dające niespotykaną dotąd dokładność badania, lecz to należy uznać za przesadę. Potwierdzają to testy, jak i praktyka stosowania. HSPT dobrze chroni układ wychwytujący alkohol, lecz w porównaniu z alkomatami elektrochemicznymi półprzewodniki nie mają większych szans. Zdecydowanie lepiej kupić te pierwsze. To się po prostu bardziej opłaca.

 

Kalibracja alkomatu


Powyższe alkomaty to trzy najbardziej popularne kategorie urządzeń do robienia pomiarów związanych z zawartością alkoholu w organizmie. Teraz pora powiedzieć, co nieco o tym, jak poprawnie skalibrować alkomat.

 

Alkomaty kalibrujemy w placówkach oferujących takie usługi np. Alkopatrol.pl , ponieważ to zadanie tylko z pozoru proste i wymaga specjalistycznego sprzętu. Cały proces polega na dokonaniu stosownych porównań według wzorca i regulacji sensora z oprogramowaniem, które steruje naszym alkomatem. Poprawna kalibracja alkomatu powinna też mieć miejsce w odpowiednich warunkach, gdzie jest dobra wilgotność powietrza, stałe stężenie alkoholu podczas prób itd. To istotne, ponieważ powietrze wtłaczane do alkomatu musi mieć identyczny skład chemiczny za każdym razem, gdy dokonuje się pomiarów regulujących.

 

Gdy warunki są spełnione, alkomat zostaje podłączony do specjalnych urządzeń wzorcowych. W nich znajduje się powietrze będące symulacją oddechu ze ściśle określoną dawką alkoholu. Na tej podstawie specjalista skalibruje alkomat, który odzyska swoje właściwości i fabryczną jakość pomiarów.

 

Alkomaty z atestem czy bez?


Jeśli chodzi o legalizację ani alkomaty policyjne, ani tym bardziej urządzenia wykorzystywane do kontroli w prywatnych przedsiębiorstwach nie muszą posiadać atestu. To jednak nie jest powód do zadowolenia, ponieważ brak alkomatu z atestem oznacza, że kierowca samochodu lub pracownik zwolniony za nadużycie alkoholu może zakwestionować wyrok automatu. Zdarza się tak dosyć często, w rezultacie czego sąd unieważnia decyzje dokonane na podstawie pomiarów alkomatem. Dlatego zarówno służby mundurowe, jak i developerzy budowlani czy właściciele firm transportowych powinni wyposażyć się w profesjonalne alkomaty z oficjalnym atestem. To zagwarantuje, że posiadane urządzenia to rzeczywiście alkomaty dowodowe, których kwestionowanie będzie trudnym zadaniem.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz