Pamiętają o "Żołnierzach Wyklętych"

Pamiętają o "Żołnierzach Wyklętych"

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się w piątek (28.02) w Suwałkach.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Po niej uczestnicy uroczystości uformowali kolumnę marszową i przeszli ulicami: Kościuszki, Chłodną, Utratą, Sejneńską do pomnika 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Harcerze i młodzież nieśli zdjęcia „Żołnierzy Wyklętych”. Pod pomnikiem odegrano hymn państwowy. Był Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i wieńców przez delegacje.

- Suwalszczyzna jest szczególnym regionem, który nie po raz pierwszy zasłużył się Polsce. W 1919-1920 roku mieliśmy zryw sejneński, który również kosztował nas wielu zabitych i rannych. Tutaj dość szczególnie odcisnęła się niepodległa Polska. Nasi wrogowie, nasi przeciwnicy, rodzimi komuniści, ci którzy przyszli od wschodu i armia od krwi czerwona wiedzieli, że tutaj spotkają opór. Stąd Obława Augustowska, stąd aresztowania wielu niewinnych ludzi oraz represje jaki spotkał cały region. Pamiętajmy, że długo po wojnie Suwałki były najbardziej zapadłym kątem Polski. Jednym z najbardziej nielubianych przez komunę – dorównywał im chyba tylko oddział Podhala w którym wsławił się słynny "Ogień". Tutaj też mamy tradycję powstania styczniowego i myślę, że Suwalszczyzna pięknie wpisała się w swoją historię. Odrębną, ale i wspólną dla całego narodu – mówił historyk  Krzysztof Jabłonka.

Krzysztof Jabłonka  o sytuacji na Suwalszczyźnie i o tym, co mogłoby się stać gdyby nie żołnierze wyklęci:

Audio file

 

Żołnierze Wyklęci – takim mianem określamy dziś polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

3 Komentarzy

TeReFeReQqBęC

29/02/2020

Dodane przez Ja w odpowiedzi na

Ale ty głupoty pier**do**lisz. Jak rasowy SSman.

Dodaj komentarz