Marek Krawczyk, wiceminister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego gościł w środę (05.03) w Suwałkach, aby porozmawiać z przedstawicielami organizacji pozarządowych o nowym rządowym programie "Moc małych społeczności".
W całym kraju odbywają się spotkania konsultacyjne, poświęcone nowemu Rządowemu Programowi Wsparcia Organizacji Pozarządowych na rok 2025, pod nazwą „Moc Małych Społeczności”. Większość rządowych środków dla NGO trafia do miasta wojewódzkich i miast powyżej stu tysięcy mieszkańców. Teraz ma się to zmienić, ponieważ nowy program proponowany przez rząd skierowany będzie do organizacji pozarządowych z miast poniżej stu tysięcy mieszkańców, w co doskonale wpisują się Suwałki. W związku z promocją programu dziś w suwalskim Ratuszu odbyło się spotkanie wiceministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Marka Krawczyka z przedstawicielami suwalskich organizacji pozarządowych, aby przedstawić założenia programu i porozmawiać o tym, na co będzie można te środki przeznaczyć. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa dla mediów.
- To absolutnie nowy program rządowy, skierowany do małych i średnich organizacji pozarządowych z miast poniżej stu tysięcy mieszkańców. Mamy pełną świadomość tego, jak organizacje pozarządowe są ważnym elementem funkcjonowania społeczności lokalnej, jak dobrze działają, jak wspierają samorząd i jakie profity przynoszą mieszkańcom. Ale też, co jest bardzo ważne w kontekście tego programu, jak wpisują się w budowanie odporności państwa. Jesteśmy obecnie w dość wyjątkowym okresie, jeżeli chodzi o sprawy międzynarodowe. Polskie społeczeństwo staje przed szeregiem wyzwań i uważamy za absolutnie niezbędne, aby wzmocnić właśnie organizacje pozarządowe, które w ramach budowanego systemu odporności państwa na różne wyzwania - epidemia COVID, powódź, sytuacja migracyjna, fale na granicy - to właśnie organizacje pozarządowe są elementem pozwalającym państwu we właściwy sposób odpowiedzieć na te wszystkie wyzwania. Dlatego moc małych społeczności wzmocni te organizacje. Wzmocni je w konkretny sposób, żeby też pokazać jak to jest dla nas ważna kwestia. Będzie to bowiem największy program rządowy dla NGO, ponieważ wierzymy, że to właśnie organizacje pozarządowe budują i wspierają lokalną społeczność, uzupełniając działania samorządu i działania państwa - powiedział dziennikarzom Marek Krawczyk.
Obecny na konferencji Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu RP i inicjator spotkania w Suwałkach dodał, że będą to "bardzo przyjemne środki pieniężne", ponieważ są to środki bez wkładu własnego. Takie, które w dużej mierze mogą być wykorzystane na rozwój samej organizacji. - Pieniądze w organizacje pozarządowe to inwestycja w społeczność lokalną - zapewniał.
Cele nowego rządowego programu to między innymi wzmocnienie odporności społecznej w sytuacjach nadzwyczajnych, budowanie zaufania społecznego, integrowanie społeczności lokalnych oraz doposażenie stowarzyszeń, fundacji i innych podmiotów non-profit w niezbędny sprzęt. Pula dotacji to 70 milionów złotych.
- Cieszę się niezmiernie, że Suwałki znalazły się na mapie konsultacyjnej tego programu. Podczas dzisiejszego spotkania naszego organizacje miały bezpośrednią możliwość zadawania pytań, dyskusji i wsłuchania się w założenia tego programu. Każde wsparcie na rzecz organizacji pozarządowych, które chronicznie poszukują środków jest ważne i cieszę się z tego powodu, że powstaje kolejna szansa wzmocnienia ich działalności. Jeżeli ten program będzie realizowany nie tylko w tym roku, ale też w przyszłych latach, to będzie to wielka sprawa dla naszych organizacji, które wykonują również część pracy samorządowej na rzecz lokalnego społeczeństwa. Ta współpraca pomiędzy Miastem Suwałki, samorządem suwalskim a organizacjami pozarządowymi układa się bardzo dobrze na wielu płaszczyznach i w wielu obszarach. Sprawniej, lepiej i taniej wykonują one różne zadania na rzecz mieszkańców Suwałk. Tych organizacji mamy w mieście blisko 250. Każdego roku cztery miliony z budżetu miasta płyną w kierunku NGO-sów, ale fajnie, że są też takie środki na horyzoncie, które pozwolą im na rozwinięcie skrzydeł - dodał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.