Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się w środę (03.05) w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach.
W tym roku obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z tym w Suwałkach, jak i w całym kraju, 3. maja odbyły się związane z tym dniem uroczystości. Władze samorządowe, duchowni, poczty sztandarowe, delegacje związków i organizacji kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk najpierw spotkali się na mszy świętej w kościele pw. św. Aleksandra, po której przemaszerowano do Parku Konstytucji 3 Maja na dalsze uroczystości. Tam odśpiewano Hymn Państwowy, a Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wręczał pamiątkowe sadzonki dębu, jako symbol zasadzonego przed stu laty Dębu Wolności, znajdującego się właśnie w Parku. Następnie wręczono awanse na wyższe stopnie przedstawicielom służb mundurowych oraz oddano salwę honorową. Głos podczas obchodów zabrali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz senator Marek Komorowski.
- W czasie dzisiejszych uroczystości nasuwa się refleksja, czym jest Konstytucja. Dla wielu z nas kojarzy się z uroczystym dokumentem, książeczką na półce, która jest ważna, ale niespecjalnie wiadomo, co z niej dla nas wynika. A przecież Konstytucja określa podstawy ustroju Państwa. Wyznacza kompetencje najwyższych organów władzy. Ustala ich wzajemne zależności. Zawiera także katalog wolności i praw jednostki. Konstytucja jest na dobre i złe czasy, a prawa i wolności w niej zapisane, stanowią miecz i tarczę dla obywateli. Jest orężem dla obywateli, bo chroni ich przed nadużyciami ze strony władzy. Jest tarczą dlatego, że zawiera cały szereg gwarancji, mówiących czego władza nie może robić obywatelowi. Z Konstytucją jest jak z powietrzem. Na co dzień nim oddychamy i nie zastanawiamy się jaki jest jego skład, dopóki nie zostanie ono zatrute lub zanieczyszczone. Z Konstytucją i prawami człowieka, które są w niej zapisane, jest podobnie. Jak wszystko dobrze działa, nie dostrzegamy jej w naszym życiu. Dopiero gdy naruszone zostaną nasze prawa, zwracamy uwagę na Konstytucję - powiedział prezydent Suwałk.
Historia powinna być nauczycielką życia - mówił z kolei w swoim wystąpieniu poseł Jarosław Zieliński.
- Powinna być dla nas nauką patriotyzmu i dumy. To przede wszystkim chcemy dzisiaj akcentować nawiązując do wielkiego dzieła naszych przodków, czyli Konstytucji 3 Maja. Historia powinna być też jednak przestrogą. Nasze potężne, piękne Państwo nie stałoby się przedmiotem zakusów imperialnych mocarstw, które z nami sąsiadowały, gdyby nie Polacy, gdyby część naszego narodu im nie pomogła. Chciałbym tu podkreślić istotną rolę spójności narodowej. Tego, żeby nie mogli obcy mieć swoich ludzi w Warszawie, w Suwałkach i w całej Polsce. Ani ci z Moskwy, ani ci z Berlina. Żeby Polska wspólnota narodowa desygnowała do sprawowania władzy ludzi, którzy służą Polsce. Nie tych, którzy służą obcym, bądź nie wiedzą jak zachować się w sytuacjach trudnych, w sytuacjach próby. Problem odpowiedzialności za Państwo, odpowiedzialności i zdrady jednocześnie, powinien być dla nas dzisiaj przedmiotem rozmów, gdyż zagrożenia znów się powtarzają - nawiązał do trwającej wojny w Ukrainie poseł.
Następnie zebrani przeszli pod Dąbek Wolności, gdzie odegrana została scenka z okazji stulecia zasadzenia dębu, a na koniec delegacje złożyły pod drzewem kwiaty i zapaliły znicze.
Pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja 3 Maja zniosła liberum veto, ograniczyła demokrację szlachecką, zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, obejmowała chłopów ochroną państwa, ale przede wszystkim dawała nadzieję. Konstytucja pokazywała siłę narodu i wolę naprawy ustroju. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej. Już w dwa dni po jej uchwaleniu dzień 3 maja uznano za święto narodowe.