Znani na świecie, zapomniani w kraju - wystawa w ZSCKR

Wernisaż w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach

 

Wernisaż wystawy "Znani nieznani", przedstawiającej postaci wybitnych Polaków znanych na świecie, ale zapomnianych w kraju, odbył się w czwartek (03.11) w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach. 

 

Wystawa "Znani nieznani" jest elementem składowym cyklu przedsięwzięć zatytułowanych „Polacy światu”, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Ekspozycja trafiła do szkoły z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Składa się 23 plansz na których widnieją  dokonania 44 wybitnych Polaków, osób docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce. Byli badaczami, odkrywcami, naukowcami i wynalazcami. Dziś w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy z udziałem uczniów, władz miasta i zaproszonych gości. 

- Wystawę tworzą niesamowite, często tragiczne życiorysy wybitnych Polaków, którzy na obczyźnie przyczynili się do rozwoju kraju w którym mieszkali. Ich życiorysy często wzbudzały najwyższe uznanie i szacunek w krajach, w których przyszło im żyć. Celem wystawy jest przybliżenie dokonań tych wielkich rodaków, którzy na pewno zasłużyli sobie na miejsce w naszej pamięci, w naszych sercach i którzy nigdy nie zapomnieli, że są prawdziwymi Polakami. Są wśród nich na przykład polscy badacze Syberii, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny jak Jan Czerski i Aleksander Czekanowski - mówiła w swoim wystąpieniu Jolanta Nikścin, dyrektor ZS Centrum Kształcenia Rolniczego. 

Dodaj komentarz