Szkoła z litewskim językiem nauczania od przyszłego roku szkolnego 

Minister Oświaty Nauki i Sportu Republiki Litewskiej Jurgita Šiugždinienė w Suwałkach

 

Minister Oświaty Nauki i Sportu Republiki Litewskiej Jurgita Šiugždinienė gościła w piątek (17.03) Suwałkach. Z prezydentem miasta rozmawiała o utworzeniu szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania.


Litewska Szkoła w Suwałkach powstanie w kamienicy sąsiadującej z I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej. Rząd tego kraju nabył budynek za około 700 tys. euro od prywatnego właściciela. Organem prowadzącym placówkę będzie Fundacja Biskupa Antanasa Baranauskasa „Dom Litewski”. W kamienicy umieszczone ma zostać również litewskie przedszkole. Mniejszość litewska chce powołania placówki z ojczystym językiem nauczania, bo wiele młodych rodzin litewskich z Sejn i Puńska przenosi się właśnie do Suwałk. Według danych litewskiego resortu oświaty w naszym mieście mieszka obecnie około tysiąca Litwinów. W związku z tym dziś w suwalskim Ratuszu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk rozmawiał na ten temat z Jurgitą Šiugždinienė, Minister Oświaty Nauki i Sportu Republiki Litewskiej. 

- Nasza współpraca z mniejszością litewską w Suwałkach od lat układa się bardzo dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie ze Wspólnotą Litwinów oraz Konsulatem w Sejnach – mówił w trakcie spotkania Czesław Renkiewicz.

- Zależy nam na wsparciu w tym procesie ze strony Miasta Suwałki. Planujemy przeprowadzić remont kamienicy i dostosować ją do warunków oświatowych. Nasz plan to uruchomienie 1 klasy szkoły podstawowej już w kolejnym roku szkolnym – powiedziała Jurgita Šiugždinienė.

Litewskiej Minister towarzyszyli m.in.: Wiceminister Ramūnas Skaudžius; Szef Konsulatu RL w Sejnach Genadijus Mackelis, Przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska-Wiaktor. Miasto prócz Prezydenta Suwałk reprezentowali: Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej, Roman Rynkowski, zastępca Prezydenta oraz Mariusz Klimczyk, Sekretarz Miasta.

 

3 Komentarzy

Omilian

18/03/2023

A co Litwa robi dla Polaków oprócz zamykania Polskich szkół ?

SuwalakPatriota

19/03/2023

W artykule na suwalki24 piszą, że litwini chcą dobudować halę sportową do tego budynku. XD. Przecież ten bydynek sąsiaduje z I LO które ma wielką halę. Poza tym, z tego co czytałem to będzie to max 1 klasa na rocznik.

Od i wymyślili , każdy na Litwie mówi po rosyjsku albo po angielsku. Jeszcze litewski potrzebny 

Dodaj komentarz