Najwięcej palących jest wśród uczniów klas pierwszych

O szkodliwości palenia tytoniu i profilaktyce palenia w ZST

 

O szkodliwości palenia tytoniu, powodach, dla których młodzież sięga po papierosy oraz strefie wolnej od dymu tytoniowego rozmawiano w czwartek (09.11) z uczniami klas pierwszych Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach.


Prelekcje na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz stosowania się do zakazu w wyznaczonej strefie wolnej od dymu tytoniowego i konsekwencjach jej łamania rozmawiano dziś z uczniami ZST. Głównym prelegentem był Suwalski Sanepid, której przedstawiciel opowiedział o szkodliwości palenia i profilaktyce. Z kolei przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej zwracali uwagę na tematy odpowiedzialności karnej nieletnich oraz obowiązującej uchwale Rady Miasta wyznaczającej strefę wolną od dymu tytoniowego przy szkołach na ul. Sejneńskiej. 

- Spotkanie ma na celu przede wszystkim przekazanie młodzieży najważniejszych informacji dotyczących szkodliwości palenia nikotyny i nie tylko nikotyny. Ma to związek z tym, że mamy w pobliżu szkoły strefę wolną od dymu tytoniowego, której sukces jest połowiczny. Strefa rzeczywiście jest, natomiast zdarzają się przypadki naruszania tej zasady. Niemniej jednak to dzisiejsze spotkanie ma uświadomić, w szczególności najmłodszych z klas pierwszych, szkodliwość palenia i konsekwencje złamania zakazu palenia. My jako nauczyciele widzimy, że uczniowie cały czas na przerwach wychodzą, tylko mamy taką sytuację lokalową, że nie jesteśmy w stanie zablokować wyjścia. Uczniowie odbywają zajęcia w trzech budynkach, więc przejścia między lekcjami są konieczne. Trudno wyegzekwować przy takich warunkach lokalowych, aby nie opuszczali budynku szkoły, zresztą szkoła też nie jest miejscem z zakazem wychodzenia - mówił Lech Boniszewski, dyrektor ZST, który dodał, że trend odnośnie palenie jest niepokojący, gdyż to po papierosy sięgają najczęściej uczniowie klas pierwszych, stąd też prelekcja skierowana głównie do nich.   

Najczęstszymi konsekwencjami palenia papierosów, jak przekazała Ilona Gryszkiewicz, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach, są nowotwory.

- To nowotwory układu oddechowego, skóry, czy narządów wewnętrznych, także tych chorób jest bardzo dużo. Są też choroby układu krążenia, są choroby układu rozrodczego, o czym bardzo rzadko się mówi. Dlaczego młodzież sięga po papierosy? Moda, łatwość dostępu, próba zaimponowania rówieśnikom, próba integracji w grupie, niechęć do wykluczenia wśród rówieśników. Myślę, że to są główne powody. W związku z tym my chcemy edukować i uświadamiać młodzież, że to nie jest nic dobrego i są inne alternatywne sposoby spędzania czasu wolnego i rozwiązywania różnych problemów np. stresu, czy braku innych aktywności. 

Z kolei Grzegorz Kosiński, komendant Straży Miejskiej zwracał uwagę na konsekwencje łamania zakazu palenia w strefie wolnej od dymu tytoniowego. Przypomnijmy, że decyzją suwalskich radnych taka strefa wyznaczona została w okolicy Zespołu Szkół nr 4, Szkoły Podstawowej nr 6, Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek i Zespołu Szkół Technicznych. W wyznaczonym obszarze pojawiły się tabliczki informujące o obowiązującym zakazie palenia wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych i nowatorskich wyrobów tytoniowych. Za złamanie zakazu można otrzymać pouczenie, ale też mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Zakaz dotyczy każdego, nie tylko uczniów szkół.

- Mamy patrol, który praktycznie codziennie odwiedza to miejsce i dyscyplinuje młodych ludzi. Zdarzają się mandaty, ale na razie nie są wysokie, ponieważ staramy się podejść do sprawy po ludzku. Mimo to kilkanaście takich mandatów wystawiliśmy. Najwięcej młodzieży wychodzi podczas przerw. Z dyrektorem ustaliliśmy, że największy problem jest z klasami pierwszymi, dlatego dzisiejsze spotkanie jest skierowane do tych uczniów, aby wiedzieli co im grozi oprócz szkody, którą sami sobie robią. 

3 Komentarzy

SUWALAKPATRIOTA

09/11/2023

Starszaki lepiej kitrają szlugi XD

szkodzi

10/11/2023

Papierosy, alkohol i inne trunki powinny być zakazane a dalej są sprzedawane te energetyki i inne świństwa.Szybciej młodzież rezygnuje z chipsów bo totalnie są drogie niż z tych trunków.Podwyższyć ceny do tego stopnia ,że się każdemu odechce !!! Trzeba robić cokolwiek i non stop działać w tym kierunku i mieć na uwadze że to szkodzi.

Dodaj komentarz