Tabliczki w Lesie Szwajcarskim wprowadzają w błąd? 

Interpelacja w sprawie skorygowania treści tabliczek informacyjnych

 

Interpelację w sprawie skorygowania treści tabliczek informacyjnych wskazujących drogę do miejsc pamięci narodowej w Lesie Szwajcarskim złożył radny Jarosław Schabieński.

 

Na przedłużeniu ulicy Mikołaja Reja w Lesie Szwajcarskim znajdują się dwie mogiły polskich patriotów zamordowanych przez Niemców w 1940 i 1944 r. W pierwszej znajdują się szczątki ofiar egzekucji z 1944 r., w drugiej pochowani zostali członkowie grupy Tymczasowej Rady Ziemi Suwalskiej rozstrzelani w 1940 r. Niedługo mija kolejna rocznica ich śmierci. Przy drodze znajdują się znaki wskazujące drogę do tych miejsc pamięci narodowej uświęconych krwią Polaków. jak zauważył radny Jarosław Schabieński z Prawa i Sprawiedliwości, treść tabliczek informacyjnych nie tylko nie ma wartości poznawczej, ale wręcz może wprowadzać czytających w błąd. Ich treść w jednym i drugim przypadku brzmi: Zbiorowa mogiła z czasów II wojny światowej.

- Można więc założyć, że to na przykład mogiła wojenna poległych żołnierzy — polskich, sowieckich czy niemieckich, albo jakakolwiek inna np. ofiar bombardowania czy zarazy. Nie jest wskazane, że to polskie ofiary niemieckiej egzekucji. Mogiły znajdują się w lesie, 100-200 metrów od drogi, i nie każdy z licznych pieszych i rowerzystów poruszających się tą drogą podejdzie do nich, aby dowiedzieć się jak jest w istocie. Co więcej, taka treść tabliczki informacyjnej może ich wręcz zniechęcać. Dlatego wnoszę o skorygowanie treści tabliczek, tak, aby napis był zgodny z prawdą historyczną, a jednocześnie wskazywał na nasz szacunek i pamięć wobec polskich patriotów spoczywających w tych mogiłach. Przykładem może być treść tabliczki informacyjnej na kolejnym miejscu zbiorowej egzekucji znajdującym się po przeciwnej stronie drogi, już na terenie gminy Suwałki. Napis na tej tablicy brzmi następująco: Miejsce zbiorowej egzekucji Polaków dokonanej przez Niemców w 1943 r.

Radny zaproponował, aby treść tabliczek informacyjnych była następująca:

 

  • Zbiorowa mogiła Polaków — ofiar niemieckiej egzekucji z 1 kwietnia 1944 r.
  • Zbiorowa mogiła Polaków — ofiar niemieckiej egzekucji z 26 kwietnia 1940 r.

 

Jarosław Schabieński zaproponował też, aby w przyszłości umieścić przy drodze tablice informacyjne poświęcone tym wydarzeniom.

1 Komentarzy

Dodaj komentarz