Rekordowy budżet w zakresie dochodów i wydatków. 30 mln zł na podwyżki

Budżet optymalny, budżet prospołeczny, ale również prorozwojowy

 

Jest to budżet optymalny, jest to budżet prospołeczny, ale również prorozwojowy - mówił w poniedziałek (20.11) podczas prezentacji projekt Budżetu Miasta Suwałki na 2024 rok Czesław Renkiewicz, prezydent miasta. 

 

Dziś w suwalskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa podczas której Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wspólnie ze skarbnikiem miasta Anną Cyran zaprezentowali propozycję budżetu miasta na przyszły rok. W skrócie, budżet zakłada ponad 666 milionów złotych dochodów i ponad 685 mln zł wydatków, z czego na inwestycje zaplanowano niemal 140 mln zł. Deficyt, czyli różnica między dochodami a wydatkami wyniesie około 19 milionów złotych. Zostanie on pokryty kredytem w wysokości 5 mln zł oraz z wolnych środków własnych w kwocie 14 mln zł. Kwota długu miasta wzrośnie z 268 mln zł do 274 mln zł. W przyszłym roku władze Suwałk zaplanowały rekordową kwotę na podwyżki wynagrodzeń. Jak mówił podczas prezentacji budżetu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, będzie to blisko 30 milionów złotych. 

- W tym roku mamy pewne zmiany, ponieważ uczę się na błędach i wiem jak zawsze ciężko przebiega ten proces przygotowania budżetu. Dlatego w tym roku postanowiliśmy najpierw rozpocząć od przeglądu budżetu bieżącego roku i ustalenia bieżących wydatków na koniec września. Wobec tego ten budżet został zweryfikowany i dostosowany do właściwych potrzeb, do optymalnego poziomu. I dopiero tak zweryfikowane w szczególności wydatki, mogą stanowić podstawę do planowania budżetu na kolejny rok. Muszę z satysfakcją powiedzieć, że ten proces przeszedł dość sprawnie. Jest to budżet optymalny, jest to budżet prospołeczny, ale również prorozwojowy. W ramach inflacji i presji płacowej założyliśmy potrzeby płacowe naszych pracowników, czyli podwyżki. Te obligatoryjne, jak chociażby podniesienie najniżej płacy krajowej, te fakultatywne uzależnione od woli władz miasta. Dużą grupę stanowią nauczyciele, których jest 1200 i dla nich jest przewidziana ustawowa podwyżka. Reasumując, na podwyżki przeznaczymy blisko 30 milionów złotych. Nigdy wcześniej takich środków na podniesienie płac w budżecie nie było - zapewniał włodaż

Prezydent dodał, że jest to również budżet rekordowy - nigdy nie było jeszcze takiego budżetu w zakresie dochodów i wydatków - zapewniał. W kontekście zadań inwestycyjnych najwięcej, bo ponad 35 mln zł kosztuje przebudowa ulic w południowej strefie przemysłowej miasta. 22 mln zł to koszt kontynuacji budowy drogi wojewódzkiej nr 655 w ramach wschodniej obwodnicy Suwałk. 

- Duża kwota inwestycji, która jest tutaj założona na niemal 140 milionów złotych, też ma swoje inne cechy niż w latach poprzednich. Wydatki inwestycyjne finansujemy dochodami majątkowymi w wysokości 124 milionów złotych, czyli z budżetu miejskiego dokładamy tylko 15 milionów. Nigdy takich dużych dochodów majątkowych nie mieliśmy. 

 

6 Komentarzy

272 mil długi Miasta Suwałk a do tego jeszcze podwyżki na sumę 30 mil. ,no to gratuluję "nowoczesnego" zarządzania  tym miastem  czyli jak to zwykle bywa mieszkańcy zapłacą za te zabawki  solidnymi podwyżkami  bezpośrednich i pośrednich  podatków oraz innymi numerami pod stołem. Jak to kiedyś pewna Pani Premier jasno powiedziała całą prawdę, że jakikolwiek  rząd  na świecie czy samorząd nie ma żadnych swoich pieniędzy czyli są golasami uprawiający pospolitą picologię finansową ,natomiast to obywatele i mieszkańcy kraju czy miasta i gminy mają pieniądze które są w swoisty sposób rabowane w ramach rzymskiego prawa morskiego 24 godziny na dobę czyli pośrednimi i bezpośrednimi podatkami. Dlatego tak łatwo jest zwodzić pospolitego podatnika że coś otrzymujesz za darmo od Państwa -Rządu czy samorządu suwalskiego czy warszawskiego .Na koniec, jak myślicie, kto spłaci  272 mil długu suwalskiego miejskiego samorządu???.Wszyscy mieszkańcy Suwałk a lokalna  sztuczna Yelita się nadal będzie miała dobrze i regularnie podnosiła sobie i różnej maści swoich pociotek dodatkowe apanaże na koszt każdego mieszkańca Miasta Suwałk.

ANONYMOUS

20/11/2023

A na bezcelowe przekopywanie nowo-wybudowanych parków też będzie kasa? Skandal tak marnotrawić pieniądze na niszczenie czegoś co jest zupełnie nowe nawet gdy przyświeca temu szczytny cel sadzenia drzew. Na takie rzeczy znajduje się kasa. A potem lament że trzeba podnosić podatki gasić światło na ulicach itp. Trubunał za taką robotę.

gdybym prowadził firmę i co roku zaciągał kredyt to co to by było skromne 5 mln ale nie mówią na ile lat i ile trzeba będzie oddać dla żyda bo na pewno nie 5 mln, a skąd wzięły się te przewidywane wolne środki własne 14 mln ( dodatkowe opodatkowanie mieszkańców????) jeśli mamy deficyt i to nie mały to niestety zaciskamy pasa i zaczynamy od siebie a nie hulamy za pieniądze mieszkańców

Jarekikot

21/11/2023

W przyszłym roku są wybory samorządowe to trzeba przymilić się wyborcom aby przesiedzieć jeszcze jedną kadencje. Jak się uda to ostatnie 5 latek wykorzystać, aby zapewnić sobie spokojna i dostatnia emeryturkę, a następcy niech martwią się kredytami i ich spłatą.

z obecnych dupców nie wejdzie ponownie , łaska nie 15 a 10 procent zbawcy podniesli

Grzegorz

24/11/2023

Wszyscy chcą aby UM Suwałki robił coraz to nowe inwestycje, remontował obecne drogi, parki, budynki. A przy tym trzeba utrzymać całą budżetówkę i wszystkie systemy pomocy.  Ale ciągle są narzekania bo to i tamto i trzeba to i tamto zrobić. Ale na to wszystko trzeba mieć pieniądze. Mam nadzieję że kiedyś skończą się narzekania i oczekiwania mieszkańców i będzie wtedy czas na stopniowe redukowanie długu. Oczywiście kosztem nas. Bo sami za to wszystko płacimy w postaci podatków lokalnych oraz subwencji rządowych oraz udziałowi w podatku PIT. Ma nadzieję że ludzie to w końcu zrozumią lub postarają się przyrównać swój budżet domowy do tego z miasta w którym żyjemy.

Dodaj komentarz