Podwyżka cen biletów MPK. Koniec z darmowymi przejazdami dla uchodźców

podwyżka opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej

 

W środę (30.11) suwalscy radni zatwierdzili podwyżkę opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej. Z końcem roku przestaną też obowiązywać bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy.  

 

3,60 zł za bilet normalny i 1,8 zł za ulgowy - tak kształtować się będą ceny biletów za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej na terenie miasta Suwałk oraz na terenie gminy Suwałki w 2023 roku. Taką decyzję podjęli wczoraj miejscy radni na listopadowej sesji. To wzrost w porównaniu z bieżącym rokiem o 60 groszy za bilet normalny i o 30 groszy za ulgowy. Władze miasta podwyżkę uzasadniają wzrostem cen paliw, spowodowanym m. in. wojną na Ukrainie oraz wysoką, ponad 17%-ową inflacją. 

- Prognozowana wysokość rekompensaty, jaką Miasto (organizator komunikacji miejskiej), w porozumieniu z Gminą, wypłaci w 2023 r. PGK w Suwałkach Sp. z o.o. (operatorowi komunikacji miejskiej) za przejechane kilometry wyniesie prawie 12 mln zł, podczas gdy w ubiegłych latach kwota wynosiła około 10 mln zł. W związku z powyższym zasadnym jest podwyższenie cen biletów komunikacji miejskie od 1.01.2023 r. w wysokości zbliżonej do poziomu obecnej inflacji. Zmiany cen biletów są konieczne, aby zachować dalsze funkcjonowanie komunikacji miejskiej na dotychczasowym poziomie - przekazano w uzasadnieniu do decyzji.

Podczas sesji radni przyjęli również zmiany w uchwale dotyczące uprawnień do bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej. Chodzi o darmowe przejazdy MPK dla obywateli Ukrainy. Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę Polski od dnia 24 lutego 2022 r. ma prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej na terenie miasta Suwałk oraz na terenie gminy Suwałki. Radni zdecydowali, że uprawnienie to wygaśnie z końcem roku. 

- W okresie od dnia podjęcia uchwały wielu obywateli Ukrainy zdecydowało się pozostać w Suwałkach, podjęli pracę, uzyskali Suwalską Kartę Mieszkańca. Dzieci, które posiadają Suwalską Kartę Mieszkańca oraz osoby powyżej 70. roku życia korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie - czytamy w uzasadnieniu decyzji. 

Dodaj komentarz