Niepokój w sprawie ekspresówki Białystok-Suwałki

Niepokojące informacje odnośnie budowy drogi ekspresowej Białystok-Suwałk

 

- Widzę, że temat tej drogi zaczyna się rozjeżdżać - mówił na ostatniej sesji Rady Miasta Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, po niepokojących informacjach odnośnie budowy drogi ekspresowej Białystok-Suwałki, którą przekazał poseł Jacek Niedźwiedzki.

 

We wrześniu 2023 roku Rada Ministrów wprowadziła zmiany do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, dodając do listy budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki). Oznaczało to, że kolejne drogi ekspresowe w województwie podlaskim powstaną zarówno na odcinku S16 na linii Knyszyn-Ełk, ale i na drodze ekspresowej S8, na odcinku Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki), o szacunkowej długości 90 km. Po początkowej radości teraz znów pojawił się niepokój. Temat poruszył w środę (31.01) podczas sesji Rady Miasta Suwałki poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki, który uczestniczył w obradach. 

- Myślałem, że sprawa jest wyjaśniona. Rozmawiam często z posłem Krzysztofem Truskolaskim, zasiadającym w komisji infrastruktury, który pytał o to ministra i dostał zapewnieni, że sprawy budowy drogi będą szły dwutorowo, czyli będzie budowany jeden i drugi wariant. Wczoraj dotarła niepokojąca informacja, cytując "już jesienią eksperci alarmowali na łamach Dziennika Gazety Prawnej, że Rada Ministrów niezgodnie z przepisami dopisała we wrześniu do rządowego programu budowy dróg trasę S8 z Białegostoku przez Augustów do Raczek. Złamano wówczas zapisy ustawy ocenowej, bo nie wykonano strategicznej analizy oddziaływania na środowisko". Muszę to sprawdzić. Mam spotkanie z posłem Truskolaskim i wyjaśnimy tą sprawę. Mam nadzieję, że nie jest to odkładanie tego tematu na bok. Wierzę, że wszyscy chcemy tej drogi ponad podziałami politycznymi, także będziemy tę sprawę wyjaśniać. Na początku lutego zwołamy Podlaski Zespół Parlamentarny i zaprosimy wszystkich samorządowców zainteresowanych budową tej drogi na spotkanie z ministrem żeby wyjaśnił nam co zrobił z drogą Białystok - Suwałki. Jest to nasza chyba najważniejsza w tej chwili sprawa, żeby ta droga powstawała. 

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przyznał, że informacja przekazana przez posła jest niepokojąca. Dodał, że ponownie trzeba będzie temat nagłośnić, aby nie został on odłożony na półkę. 

-  Widzę, że temat tej drogi zaczyna się rozjeżdżać. Ostatnią informacją jaką posiadamy jest to, że w zasadzie powinien być ogłaszany przetarg na budowę fragmentu trasy ekspresowej od Knyszyna do Korycina, ale ogłaszany nie jest. Ktoś to blokuje. Pomysł, żeby Podlaski  Zespół Parlamentarny spotkał się z samorządowcami i przedsiębiorcami jest dobry, żeby ten głos mocno wybrzmiał. Teraz słyszę, że nie było odpowiednich analiz i dokumentów, a przecież były. Była wykonywana strategiczna ocena środowiskowa, techniczna, ekonomiczna i z tej oceny wyszło to co wyszło. To wariantowość była realizowana - że ten wariant tutaj przez Augustów jest korzystniejszy. Jakoś to utknęło głęboko w czyimś biurku w Ministerstwie Infrastruktury. Jest tam taki dyrektor departamentu, który robi wszystko żeby przyhamować ten temat. Nasza rola i zadanie jest takie, żebyśmy mocno eksponowali swoje jednoznaczne stanowisko ponad podziałami. Jest potrzebna ponownie nagłośnienia tego tematu, bo może on zostać ponownie odłożony na półkę.  

34 Komentarzy

Anonymous

01/02/2024

Od 13.12.2023 to już wszystko się rozjeżdża. Różowe okulary, uśmiech na twarzy i w unię idziemy...

Ciekawski lewak 2

04/02/2024

Dodane przez Anonymous w odpowiedzi na

Nie pierd.ol Wania, bo żyjesz w jakimś matriksie...rób lepiej zbiórkę na paczki do pierdla dla twoich katolibolszewickich pisowskich bandytów i złodzieji, program cela + się zaczyna, hahahaha

Anonymous

04/02/2024

Dodane przez Ciekawski lewak 2 w odpowiedzi na

Pamiętaj lewaczku, że każda rewolucja pożera swoje dzieci, Robespierre, Danton itd. Premier Tusk jako historyk z wykształcenia musi o tym doskonale wiedzieć. :-)

Działacie bezprawnie, siłowo i za to w końcu bekniecie. W Azji mówią, że karma wraca. Dobra, ale również i zła. A w Europie rewolucja wykończyła nie tylko Robespierra I Dantona, ale również Lenina, Trockiego aka Bronsteina, Dzierżyńskiego i w końcu Stalina, któremu lekarze nie udzielili pomocy. Leninem i Trockim "zaopiekował" się Stalin. Ale przyszła kryska i na Matyska :-)

kierowajec

01/02/2024

Ta droga expresowa przez Augustów , Sztabin itd nie jest konieczna a nawet niepotrzebna. Przez Ełk z Raczek do Białegostoku będzie 123 km, a przez Augustów i Sztabin 140 km. Dla skrócenia trasy o 17 km nie warto tak inwestować.

Jeździłeś kiedykolwiek drogą z Białego do Suwałk? Ja jeździłem i była wiecznie zakorkowana ciężarówkami. Może teraz jak zrobią przeprawę przez Narew w Łomży to trochę się odkorkuje, ale na cuda bym nie liczył. Kierowcy wybierają krótsze drogi, nie dłuższe. Ponadto ekspresówka niewątpliwie służy rozwojowi regionu, a ty chcesz aby była stagnacja.

Anonymous

01/02/2024

Uśmiechnięty premier Donald Tusk mówi, że CPK ma kosztować 300 mld, a nawet 600 mld. A koszty budowy CPK są od dawna znane i wynoszą 46 mld, z czego skarb państwa wykłada 5-6 mld, resztę wykładają podmioty prywatne. Inwestycja zwraca się w 12 lat, a nawet szybciej. Rozumiecie teraz dlaczego nigdy nie ma pieniędzy na nic kiedy rządzi uśmiechnięta Polska Donalda Tuska? :-)

"...A koszty budowy CPK są od dawna znane i wynoszą 46 mld, z czego skarb państwa wykłada 5-6 mld, resztę wykładają podmioty prywatne...."

Tak... A świstak siedzi i owija w sreberka... 46 miliardów... 5-6 miliardów wyłożonych przez skaRB PAŃSTWA ... Chyba w snach I 3,14Sbolszewickich mrzonkach. Megalotnisko do tego komponent kolejowy - tysiące kilometrów KDP, o komponencie drogowym i infrastrukturze towarzyszącej nie wspominając to lekko licząc 300 - 400 miliardów PLN przy aktualnych cenach za materiały i usługi.

Anonymous

04/02/2024

Dodane przez SUOMYNONA w odpowiedzi na

Widzę, że jesteś bardziej profesjonalny i znający się na rzeczy, od bynajmniej niepisowskiego Forsalu Węglarczyka:

Sama budowa lotniska ma pochłonąć 46,3mld zł, z czego najwięcej środków – 29,3 mld zł, ma pochodzić kredytów. Kwota 4,6 mld zł zostanie przeznaczona na 10-procentową rezerwę inwestycyjną (np. na wypadek wzrostu cen materiałów).

https://forsal.pl/transport/lotnictwo/artykuly/9365786,ile-bedzie-koszt…

 

 

Tutejszy

02/02/2024

Po co nam droga ekspresowa, przecież są już w Niemczech !!!

sami wybraliście ten syf , już koniec , mieliśmy 8 lat inwestycji , a teraz będzie stagnacja , już to przerabialiśmy , ale po co narzekać skoro wybiera się niedojdów

Suwalczanin

02/02/2024

Ta droga już dawno powinna powstać ! Pamiętacie Panią Kudrycką ? Ta PISIARA już w 2006 roku zablokowała pieniądze na tą drogę ! Już w 2006 r. kazała zapomnieć o tej drodze ! 

 

Platforma obywatelska nie ma najmniejszego interesu w tym, żeby inwestować w Polskę wschodnia, bo nie ma tu swoich wyborców. Polska wschodnia to elektorat w większości PISu. Czeka nas 4 lata albo i dłużej stagnacji.

I co ? Ma Pan zamiar czekać ? Uważam ,że trzeba pozwolić kilka miesięcy ,,wyborcom CDU i CSU" na otwarcie oczu i potem to będzie NASZ obowiązek to zmienić !  Jeżeli będziemy czekać na spełnienie obietnic Hołowni ,że to LEKARZ BĘDZIE DO NAS DZWONIĆ I PYTAĆ CZY JESTEŚMY ZDROWI ? , to my też będziemy winni że nas po prostu NIE BĘDZIE ! 

Ja głosowałem dwa razy na p. Cieślukowskiego z PO, obecnie PSL, to jedna i ta sama post-komuna.  Oprócz likwidacji PKS-u niczym się nie wykazał. Mogłem się kapnąć kiedy likwidował województwo suwalskie. Dlatego ostatnio głosowałem na PiS, choć nie jestem ani katolikiem, ani nawet Polakiem z pochodzenia, tylko rusinem. PiS przynajmniej dotrzymał obietnic wyborczych i była kaska na wszystko.

Po wybudowaniu mostu na obwodnicy Łomży część "8" zostanie częściowo odciążona przez S61. 

Tak to jest jak debilni politycy słuchają niedouczonych ekologów, którym w głowie jest zarabianie na tym dużych pieniędzy.  Nieroby ekoterrorystyczne wiodą prym. 

Witam.W planach z przed kilkunastu a może i o wiele więcej miała być S8 z W-way przez       B-stok i dalej po śladzie Augustów itd.             ( jeszcze nie byliśmy w UE ) i tak miało być.     W międzyczasie UE i zmiana Rządu PiS na.     Zarząd PO ( p.Komorowski nomen omen miał ( ma ) swoją posiadłość w Ruskiej Budzie / i 1 z 2 + krotsza droga do 3 krajów.    nadbałtyckich zmieniły plany . Czy ta droga.     powstanie. Czas i pieniądze pokaże .                Okaże się po zakończeniu budowy dróg             i wtedy okaże się czy będzie ,, potrzebna,,         ekonomicznie. Tzn.najwpierw powstaną.         Olsztyn -  Elk / Ełk - B-stok / Suwałki - Ostrów Maz.- cala 2 jez.- 2 pas. przejezdna ma być       w 2025 . Taka jest prawda w przybliżeniu.       Co chodzi o sprawy polityczne to prawda         jest prosta za PiS tak lub może tak.                   Za Totalnej Koalicji na 2 babka wróżyła.           Jak stwierdził guru DT są 3 prawdy                   Cała p. / p. / Gówno p. Proszę sobie wybrać.   Do wyboru, do koloru.

Kierowajec

02/02/2024

Jak powstanie expr z Ełku do Białegostoku przez Knyszyn to niepotrzebna będzie druga expresowa prawie równoległa droga do Białegostoku z Suwałk przez Augustów.

A ludzie z Sejn ,Augustowa ,Lipska , Dąbrowy białostockiej to jak mają jeździć do Knyszyna żeby korzystać z expresowki? Niech nie robią przez Ełk tylko Augustów .

Sprawdź ile jest dróg równoległych obok autostrad i dróg ekspresowych na zachodzie Polski i to nie przeszkadza nikomu, ty chyba jeździsz tylko pociągiem, albo latasz helikopterem

Kierowajec

03/02/2024

Z Augustowa jak ktoś zechce jechać expresowo to może przez Kalinowo albo po staremu zupełnie odciazona drogą z obwodnica Sztabina, Suchowoli i Korycina.

Z Augustowa do Raczek nie ma ekspresówki. Więc Augustów jest wykluczony komunikacyjnie. Ty chciałbyś zrobić z Pojezierza Augustowsko-Suwalskiego zapomniany i zacofany teren.

Dodaj komentarz