Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" w centrum Suwałk

Mobilny Teatr Historii

Jeszcze do jutro na parkingu przy ulicy księdza Kazimierza Hamerszmita można odwiedzać mobilnym punkt przedstawiający ” historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej.

 

Mobilne centrum edukacyjne, umieszczone w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym, podzielono na kilka stref, które łączą się z działalnością zajmuje się Biuro Programu „Niepodległa”. Pokazują one siły, które łączyły Polaków i które pozwoliły na odrodzenie się Polski, Można tu znaleźć część poświęconą symbolom narodowym, poznać najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczyć artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy Polacy pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji.


Nie zabrakło informacji o lokalnych bohaterach z czasów międzywojnia. Dokonano wyboru 100 postaci ważnych dla lokalnych społeczności i regionów, które znalazły się na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” – działaczy, nauczycieli, inżynierów i społeczników, którzy przyczynili się do odbudowy polskiej tożsamości w swoich małych ojczyznach. Gości mobilnego centrum edukacyjnego żegna naturalnej wielkości hologram Piłsudskiego przemawiający głosem Marszałka, zarejestrowanym w 1924 roku. Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość.

 

Całość szlaku zwiedzania kończy fotobudka, która uwieczni i wyśle na podany adres mailowy zdjęcie z jednym z wybranych ojców niepodległości.

źródło: https://niepodlegla.gov.pl/

Dodaj komentarz