II Podlaska Gala Mleczna

W środę (14.07) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się po raz drugi Podlaska Gala Mleczna

W środę (14.07) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się po raz drugi Podlaska Gala Mleczna. To uhonorowanie właścicieli najwydajniejszych gospodarstw mlecznych w województwie podlaskim.

 

Organizatorzy - Polska Federacja Producentów Bydła i Hodowców Mleka oraz wchodzący w jej skład Podlaski Związek Producentów Bydła i Hodowców Mleka nagrodzili prawie 70 hodowców z regionu. Honorowy patronat nad galą objął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 

 

- Chcemy dzisiaj docenić pracę i wysiłek hodowców w ciągu ostatnich dwóch lat, szczególnie ostatniego roku. Naprawdę trzeba bardzo dużo pracować i wielu nocy nie przespać, żeby osiągnąć takie wyniki, jakie Państwo osiągnęliście. Serdecznie Wam gratuluję - mówił Krzysztof Pogorzelski p.o. prezesa Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

 

Puchary za największą wydajność gospodarstw mlecznych odebrało prawie 70 hodowców z regionu - część z nich za zadowalające wyniki w roku 2019. Warunki epidemiczne w 2020 roku nie pozwoliły na zorganizowanie Gali stacjonarnie zarówno na szczeblu krajowym, jak i wojewódzkim.

 

- Obowiązkiem władzy jest wsparcie tak ważnej dziedziny gospodarki, jaką jest branża mleczna. Cieszę się, że w 2019 roku pojawiła się inicjatywa organizacji Gali podsumowującej dokonania rolników, którą zaprezentował ś.p. Krzysztof Banach - wiceprezydent Polskiej Federacji Producentów Bydła i Hodowców Mleka, z radością wtedy to zaproszenie przyjąłem. To dla mnie wielka radość i zaszczyt, że mamy tak prężnie działające środowisko związane z hodowlą bydła i produkcją mleka. Cieszę się, że jesteście jedną z marek naszego regionu - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Uhonorowano hodowców w trzech kategoriach:

- I kategoria – za całokształt pracy hodowlanej - Pani Anna Żochowska z powiatu  białostockiego za całokształt pracy hodowlanej i  utrzymanie poziomu produkcji przez krowy o coraz wyższej wartości hodowlanej, z jednoczesnym doskonaleniem pokroju i  szczególnym uwzględnieniem budowy nóg i wymienia oraz doskonalenie cech funkcjonalnych, takich jak płodność i długowieczność i wartość hodowlana dla komórek somatycznych.  Potwierdzeniem  słusznie obranego kierunku jest 3 pozycja w Polsce z największą ilością krów z oceną Excellent w stadzie - 9 oraz najwyżej oceniona krowa pod względem pokroju (typu i budowy). Jest to krowa PHF odmiany czerwono-białej-Rina z oceną 93 pkt.  Jej praca hodowlana w 2020 roku została również nagrodzona podczas ostatniej edycji krajowej Mlecznej Gala On-line transmitowanej w Internecie.

- II kategoria dla hodowcy, który posiada sztukę o najwyższej wydajności mlecznej
dla Pana Piotra Szeligowskiego i jego żony Barbary – za prawdziwą „krowią perłę”, a w zasadzie rekordzistkę o wdzięcznej nazwie  GEJSZA oraz
- III kategoria dla sztuki o najwyższej wydajności życiowej w 2020 w woj. podlaskim -  dla Pana Zdzisława Sokołowskiego oraz Pana Jana Kuczyńskiego - za długowieczność .

- IV kategoria – to wyróżnienie dla hodowców za największe wydajności z poszczególnych powiatów za rok 2019/2020:

z powiatu augustowskiego 
1.    Karola Polkowskiego z żona Urszulą
2.    Magdalenę i Krzysztofa Włodkowskich 
3.    Krzysztofa Parfieńczuka z żona Marzeną
4.    Michała Prawdzika 
5.    Krzysztofa Dorfa z żoną Alicją 

z powiatu sejneńskiego 
1.    Wojciecha Matulewicza  
2.    Rafała Wyrzykowskiego
3.    Witolda Pieczulisa 
4.    Marię Bludzis
5.    Zenona Statkiewicza z żoną Marzanną

z powiatu suwalskiego:
1.    Andrzeja Josiewicza  z córką
2.    Walentego Wałejko z żoną Stanisławą
3.    Andrzeja Szymańskiego 

 

Dodaj komentarz