Akt oskarżenia za współudział w zabójstwie sprzed 21 lat

akt oskarżenia przeciwko 48-letniemu mężczyźnie podejrzanemu o współudział w zabójstwie

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach w sierpniu bieżącego roku skierowała akt oskarżenia przeciwko 48-letniemu mężczyźnie podejrzanemu o współudział z innymi osobami w  zbrodni zabójstwa dokonanej w czerwcu 2000 roku. Wówczas w miejscowości Zelwa w  gminie Giby doszło do zabójstwa 34-letniego mężczyzny.

 

Po wykryciu zbrodni wszczęto śledztwo i ustalono, że pokrzywdzony przebywał na ognisku nad jeziorem z innymi mężczyznami. Pięciu mężczyzn przykuło go kajdankami do drzewa, a następnie pobiło. Po pewnym czasie trójka z tych mężczyzn ponownie zaczęła uderzać pokrzywdzonego w głowę kijem, a następnie otrzymał on dwa ciosy w klatkę piersiową narzędziem przypominjącym nóż. W wyniku tych obrażeń pokrzywdzony zmarł. Sprawcy ukrywając zwłoki oddzielili głowę od reszty ciała i zakopali w innych miejscach.

 

Czterech mężczyzn zostało szybko ujętych i osądzonych. Piąty mężczyzna, który miał brać udział w obu fazach zdarzenia, ukrywał się przed organami ścigania. Mężczyzna był poszukiwany także za granicą. Dzięki temu ustalono, że odbywa karę pozbawienia wolności za inne przestępstwo na terenie Francji. Władze francuskie wyraziły zgodę na przekazanie mężczyzny do Polski po odbyciu kary we Francji. Tym sposobem na początku czerwca 2021 r. podejrzany został przetransportowany do Polski i osadzony w jednym z Aresztów Śledczych. Następnie prokurator z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach przedstawiła zarzuty i przesłuchała wymienionego.

 

Po wykonaniu niezbędnych czynności procesowych prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia, który zarzuca mężczyźnie popełnienie przestępstwa pozbawienia wolności, pobicia i zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, za co grozi kara pozbawienia wolności od lat 12 do dożywocia. W momencie kierowania aktu oskarżenia podejrzany nadal był tymczasowo aresztowany.

 


Źródło: Prokuratura Okręgowa w Suwałkach

Dodaj komentarz