Małysz, Lubański, Małachowski - powiększa się Aleja Gwiazd w Szelmencie

WOSiR Szelment uhonorował zasłużonych dla Polski sportowców

 

Kamienne tablice Adama Małysza, Włodzimierza Lubańskiego, Pawła Fajdka, czy Piotra Małachowskiego wzbogaciły w piątek (08.09) Aleję Olimpijczyków i Mistrzów Sportu, znajdującą się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment. 

 

Po raz kolejny WOSiR Szelment uhonorował zasłużonych dla Polski sportowców poprzez odsłonięcie pamiątkowych tablic. Dziś w Ośrodku pojawili się olimpijczycy, parlamentarzyści oraz władze wojewódzkie i miejskie, aby uroczyście odsłonić 12 nowych płyt oraz obelisk z nazwiskami zdobywców medali Mistrzostw Świata i Mistrzostw Olimpijskich. 

- Aleja Olimpijczyków to ogromna promocja, ale też okazja do spotkania wspaniałych olimpijczyków i sportowców. Wojciech Fortuna zaprasza tutaj coraz większe gwiazdy. Wczoraj wspólnie z Grzegorzem Lato i Włodzimierzem Lubańskim oglądaliśmy w Szelmencie mecz Reprezentacji Polski z Wyspami Owczymi, który był szeroko komentowany. Warto było posłuchać ludzi, którzy znają się na tym od podszewki i uprawiali ten sport zawodowo. Spotkanie z tymi wszystkimi sportowcami dla młodzieży, ale również dla nas to wielka przyjemność. Wielu turystów przyjeżdżających do nas zwraca uwagę na naszą Aleję, pytają o co tu chodzi. Chcę podkreślić, że mamy tu tylko osoby, które zdobywały medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Olimpijskich - mówił Daniel Racis, prezes WOSiR Szelment.

W tym roku pamiątkowe tablice otrzymali:

 • Tadeusz Mytnik –  kolarstwo
 • Mieczysław Nowicki – kolarstwo
 • Piotr Małachowski – lekkoatletyka rzut dyskiem
 • Paweł Fajdek – lekkoatletyka rzut młotem
 • Grzegorz Skrzecz – boks waga ciężka
 • Paweł Skrzecz – boks waga półciężka
 • Bogusław Mamiński – lekkoatletyka
 • Adam Małysz –  skoki narciarskie
 • Włodzimierz Lubański – piłka nożna
 • Maciej Kot – skoki narciarskie
 • Leszek Dunecki – lekkoatletyka sztafeta 4×100
 • Zbigniew Kaczmarek – polski sztangista

Natomiast obelisk upamiętnia Marię Kwaśniewską Maleszewską - polską lekkoatletkę, koszykarkę, hazenistkę i siatkarkę. To medalistka olimpijska i działaczka ruchu olimpijskiego.  

 

Aleja Olimpijczyków i Mistrzów Sportu na stałe wpisała się w sportowy kalendarz WOSiR Szelment sp. z o.o. Idea honorowania polskich i zagranicznych olimpijczyków narodziła się w 2017 roku, a jednym z głównych pomysłodawcą był Wojciech Fortuna – polski mistrz olimpijski z Sapporo z 1972 który cały czas jest związany z Szelmentem, gdzie jest m.in. kustoszem wystawy polskich olimpijczyków i mistrzów sportowych „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”. W ciągu sześciu lat zostało odsłoniętych 69 kamiennych tablic, a także  4 obeliski w tym obelisk poświęcony śp. Januszowi Forteckiemu, trenerowi kadry narodowej skoczków narciarskich, pierwszemu trenerowi Wojciecha Fortuny.

- Najlepsi sportowcy, którzy reprezentują i reprezentowali naszą ojczyznę są tutaj z nami. Dla każdego z nas, gdy odgrywany jest Mazurek Dąbrowskiego, to przechodzą człowieka ciarki. To wy pokazywaliście na arenie międzynarodowej, że pochodzicie z Polski i jesteście z tego dumni. Jako prezes krajowego zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych chcę podkreślić, że wiem co to znaczy wysiłek i sport. To zaczyna się w małych miejscowościach, uprawianie różnych dyscyplin sportowych i dochodzenie z czasem do sukcesów. Wymienię tu chociażby Wojtka Nowickiego z małej miejscowości w gminie Narew. Kiedyś ciężko było zagonić dzieci z boiska do domu, dziś ciężko wygonić z domu na boisko. Niektórzy mówią, że teraz są trudniejsze czasy. A czy kiedyś nie był trudne? Były dużo trudniejsze, ale to nie przeszkadzało naszym reprezentantom odnosić sukcesów. Kiedyś najlepsi zawodnicy walczyli o puchar, o wieniec laurowy. Teraz jedynka z przodu, za nią kilka zer, tylko zawodnik słaby. To bardzo niebezpieczne do czego doprowadziliśmy. Dlatego ja jestem dumny z was wszystkich, bo kształtowaliście moją osobowość, co bardzo mi się w życiu przydało i dlatego podjąłem się misji, żeby Ludowe Zespoły Sportowe się przebudziły - mówił w swoim wystąpieniu do przybyłych sportowców poseł Mieczysław Baszko, prezes krajowego zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, który wręczył Wojciechowi Fortunie pamiątkowy puchar LZS. 

Po uroczystościach odsłonięcia kamiennych płyt na Sali konferencyjnej w WOSiR Szelment sp. z o.o. odbędzie się promocja książki Wojciecha Fortuny pt „Pół wieku od złotego skoku”.

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz