Warsztaty śpiewu tradycyjnego pieśni żałobnych

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza "Na styku kultur"

 

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty śpiewu tradycyjnego pieśni żałobnych. Podczas warsztatów zebrani będą uczyć się dawnych pieśni żałobnych w wariancie melodycznym, który występuje na Suwalszczyźnie. Zajęcia poprowadzą liderzy zespołów ludowych oraz ludzie doświadczeni w prowadzeniu śpiewów żałobnych.

 

  • 3.11.2023, godz. 16.00-19.00
  • 4.11.2023, godz. 10.00-13.00, 15.00-16.30
  • Sala Prób, ul. Jana Pawła II 5

bilety – 40 zł

 

Warsztaty zakończy KONCERT FINAŁOWY w Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

 

Pieśni jednoczyły ludzi w bólu po stracie bliskiej osoby, pozwalały w szczególny sposób oddać im hołd, często dawały odrobinę otuchy, że to nie koniec. Pieśni o śmierci rozpowszechniane były w śpiewnikach kościelnych już od XVI w., a ich teksty i melodie pozostają zabytkami języka i muzyki dawnej. W ludowym wykonaniu jednak, przez kilkaset lat ewoluowały, nabierały lokalnych cech poprzez nałożenie miejscowego dialektu i ulubionych ozdobników wokalnych, gdzieniegdzie przyjęły całkowicie inne, ludowe melodie.

 

Pieśni żałobne, bez których dawniej na wsi trudno było wyobrazić sobie ostatnie pożegnanie, powoli odchodzą w zapomnienie. Na szczęście są ludzie, którzy je znają, wciąż jeszcze śpiewają i potrafią przekazać. Spotkanie warsztatowe poprowadzi Anna Szafranowska wraz Józefem Murawskim i zespołem Pogranicze z Szypliszk oraz autentyczni śpiewakami i śpiewaczkami  z regionu Suwalszczyzny. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych. Podczas naszych warsztatów będziemy śpiewać ucząc się przekazywanych ustnie pieśni i bez pomocy nut pieśni zachowując staranie bogactwo wariantów melodii.

Dodaj komentarz