155 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Suwalczanie szczególnie wspominają postać Józefa Piłsudskiego

 

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wraz z zastępcą i przewodniczącym Rady Miasta upamiętnili w poniedziałek (05.12) 155 rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. W 1877 roku rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum, a w 1885 roku został studentem medycyny na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy nieobca mu była działalność konspiracyjna. Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni. Odtąd zawsze już walczył o Polskę. Mówi się, że miał dar patrzenia w przyszłość, a przy tym ogromną wiedzę i zdolność analizy otaczającego go świata. Marszałek Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Jego śmierć zaskoczyła wszystkich, a pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową. Ciało jego zostało pochowane w Katedrze na Wawelu, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie".

 

Dziś, w 155 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, prezydent Suwałk wraz z zastępcą Romanem Rynkowskim oraz Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Suwalczanie szczególnie wspominają postać Józefa Piłsudskiego, który wsparł w 1919 nasze niepodległościowe starania poprzez swoją obecność w Suwałkach i wypowiedziane tutaj słowa „Dzisiaj Ziemia Wasza jest Wolną”.

2 Komentarzy

 A  poza tym drugą żoną J. Piłsudskiego była suwalczanka Agnieszka Szczerbińska, urodzona nad Czarną Hańczą na obecnej ul. Gałaja.

Dodaj komentarz