Terrarium dla węża zbożowego - poradnik

Terrarium dla węża zbożowego - poradnik

 

Do utrzymania jakiegokolwiek gada, w tym także węża zbożowego,  potrzebne jest terrarium. Swobodne przemieszczanie się węża po mieszkaniu jest niedopuszczalne, z uwagi na fakt, że gady potrzebują bardzo specyficznych warunków, które są tworzone wyłącznie w kontrolowanych warunkach. I ważna uwaga - jeśli ktoś decyduje się na używanie plastikowych klatek dla gadów, nie może zapomnieć o zrobieniu w nich wentylacji.

 

Rozmiar klatki dla węza zbożowego 

 

Istnieją trzy rodzaje terrariów:  

  • poziome dla gatunków lądowych,  
  • pionowe dla nadrzewnych 
  • sześcienne dla mieszanych

 

Wąż zbożowy to pochodzący z amerykańskich prerii wąż lądowy. Jest on bardzo powszechnie hodowany w warunkach domowych. Rozmiary klatek dobierane są w zależności od wielkości zwierzęcia. W przybliżeniu węży zbożowych należy brać pod uwagę długość klatki równą 0,5-1,0 długości twojego węża w wieku dorosłym, szerokość to jedna trzecia węża. O wysokości zdecyduj według własnego uznania. 

 

Mamy wybrane już terrarium - co dalej?

Terrarium istotne są trzy główne atrybuty:  

  • podłoże, czyli ściółka, wypełniacz,  
  • ogrzewanie,  
  • poidło.

 

Podłożem dla węży zbożowych mogą być ręczniki papierowe, mech, wióry. Podłoża na bazie papieru są bardzo praktyczne i tanie, ale mało estetyczne i niehigroskopijne, gdyż nie zatrzymują wilgoci. Ściółka z mchu i kokosa jest również bardzo praktyczna, dobrze zatrzymuje wilgoć i świetnie prezentuje się w terrarium, ale cena jest odpowiednio wyższa. W wypadku węża zbożowego, jako podłoża można użyć także piasku. 

 

Ogrzewanie terrarium dla węzy zbożowych 

Ogrzewaniem w terrarium z wężem zbożowym może być żarówka, lampa lustrzana, przewód termiczny lub wycinek z ogrzewania podłogowego. Jego istotą jest stworzenie ciepłego kąta terrarium, aby wąż mógł się ogrzać w razie potrzeby. Ogrzewanie powinno być zlokalizowane w jednym z rogów terrarium, tworząc w ten sposób gradient temperatury w przeciwnym kącie. Ten gradient powinien wynosić 5-10 stopni w przypadku węża zbożowego. Ogrzewanie powinno być włączone na 10-12 godzin dziennie. W idealnym terrarium, dla węża zbożowego, w punkcie nagrzewania utrzymywana powinna być temperatura 28-32 stopni, a temperatura tła to temperatura pokojowa czyli 23-26 stopni. 

 

Poidło dla węży oraz schronienie 

Rozmiar poidła powinien być dostosowany do wielkości węża i nie mieć wysokich ścianek. Wodę należy zmieniać 2-3 razy w tygodniu. Należy także wziąć pod uwagę stabilność poidełka, ponieważ wąż wywraca je bardzo często w czasie picia. Warto również wspomnieć o schronisku. Osłonione miejsce służy do tego, aby wąż czuł się bezpiecznie. Co więcej, taki schron musi być dosyć ciasny, tak aby wąż w czasie przebywania w nim mógł dotykać jego ścian ciałem. 

 

Utrzymanie węży w domu nie jest takie trudne, a przy odrobinie staranności, można czerpać z tego prawdziwą przyjemność i frajdę. 

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz