Poradnik kupującego – jak wybrać kask motocyklowy z głową

Poradnik kupującego – jak wybrać kask motocyklowy z głową

Kask motocyklowy to jedyny obowiązkowy, wymagany przez przepisy element ubioru motocyklisty, ale też przede wszystkim „karoseria” chroniąca jego głowę. Jeśli więc jesteś miłośnikiem jazdy na jednośladach, to musisz i powinieneś dla swojego dobra zaopatrzyć się w odpowiedni model, zapewniający maksymalne bezpieczeństwo.

 

Niestety jest to niestety łatwe, gdyż w gąszczu różnych ofert przewija się mnóstwo kasków, które kosztują od 300 do nawet 5000 zł. Wszyscy producenci zgodnie twierdzą, że to ich kask jest najlepszy, na szczęście w specyfikacji i opisach podają wiele parametrów, które pomogą nam zorientować się, czy warto zainwestować akurat w ich propozycję. W poniższym filmie i artykule wyjaśnimy więc, na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze idealnego kasku motocyklowego. Zapraszamy do oglądania i lektury!

 

 

Po pierwsze materiał skorupy

Materiał z jakiego wykonany jest kask to najważniejsza informacja. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo jak i jego cena, chociaż tu należy uważać, bo często kaski z najtańszych materiałów potrafią sporo kosztować. Kluczem do sukcesu jest wiedza, którą prezentujemy w niniejszym materiale.

 

1

 

Skorupy zewnętrzne kasków motocyklowych są wykonane z takich materiałów jak: termoplastik, poliwęglan i kompozyt na bazie włókna szklanego lub węglowego. Wymieniliśmy je w kolejności od najprostszego, do najbardziej zaawansowanego.

 

Termoplastik

Tworzywo termoplastyczne jest bardzo popularnym materiałem, z którego wykonanych jest wiele przedmiotów użytku domowego. Różnego rodzaju naczynia, zabawki, deski klozetowe i w tym również kaski motocyklowe. W opisach kasków występuje również pod innymi nazwami np.: tworzywo ABS, wtryskiwana żywica termoplastyczna, nazwy własne producentów np. ERIT.

 

Zawsze, jeśli nie jesteście pewni co dokładnie znaczy nazwa materiału, z którego wykonany jest kask, zapytajcie o to sprzedawcę. Jeśli on nie będzie potrafił określić, czy to termoplastik, poliwęglan lub kompozyt to po prostu zmieńcie sklep.

 

Termoplastik jak już zapewne się domyślacie jest najtańszym i najprostszym materiałem, używanym do produkcji kasków. Kruszy się i zachowuje w najmniej kontrolowany sposób, więc poziom bezpieczeństwa jaki oferuje jest podstawowy. Jest ryzyko, że podczas uderzenia pęknie tworząc ostrą krawędź, która może uszkodzić wnętrze kasku, a nawet głowę!

 

Kaski z tego materiału potrafią być bardzo tanie i przez to atrakcyjne dla wielu osób. Jeśli poruszacie się skuterem, lub jesteście niedzielnym motocyklistą i nie chcecie wydawać za dużo na kask, z którego korzystacie okazjonalnie – możecie skusić się na takie rozwiązanie. Jeśli jednak planujecie związać się ze swoim jednośladem na dłużej i bardziej intensywnie, sięgnijcie po kaski ze średniej lub górnej półki. Kaski z termoplastiku potrafią kosztować od 300 zł do 2000 zł, więc nigdy nie sugerujcie się podczas zakupów jedynie ceną, a parametrami technicznymi!

 

Wszystkie kaski sprzedawane na polskim rynku, są homologowane zgodnie z normą ECE 22-05. Czy to jednocześnie gwarantuje, że każdy kask dopuszczony do sprzedaży jest bezpieczny?

 

Testy uderzeniowe podczas testów w obowiązującej normie, wykonywane są przy „zawrotnej” prędkości 27 km/h. Ręka do góry, kto jeździ tak wolno skuterem, a co dopiero motocyklem! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat certyfikatów i norm dotyczących kasków motocyklowych, zapraszamy do obejrzenia filmu na ten temat: 

 

 

Poliwęglan

Poliwęglan (policarbon) to specyficzna odmiana termoplastiku. Jego molekuły łączą się ze sobą tworząc bardziej przewidywalną strukturę, która jest elastyczna oraz potrafi przyjąć i rozproszyć większą siłę uderzenia niż w przypadku tworzywa termoplastycznego. W naszych kryteriach bezpieczeństwa i jakości można zaliczyć kaski z poliwęglanu do „średniaków”.

 

Kaski z poliwęglanu można już kupić w rozsądnych pieniądzach. Ich ceny zaczynają się od 400-500 zł (np. HJC CA-15, HJC CS-15)  i będą odpowiednie dla początkujących i dbających o swój budżet motocyklistów. Nie mylcie tylko policarbonu ze słynnym carbonem używanym w kompozytach, o nim będzie poniżej.

 

Kompozyty

Kompozyt, jak sama nazwa wskazuje to połączenie kilku materiałów, które dzięki swoim właściwościom mogą zapewnić optymalną reakcję na zadaną siłę uderzenia. Zadaniem kasku podczas wypadku jest przejęcie i rozproszenie zadanej energii, tak aby uchronić głowę przed skutkami takiego zdarzenia.

 

Kompozyty spotykane w kaskach są najczęściej zbudowane na bazie włókna szklanego i carbonu. Te drugie charakteryzują się mniejszą wagą – co dodatkowo minimalizuje obciążenie głowy, odcinka szyjnego i kręgosłupa.

 

Kompozyt kompozytowi nie równy. W kaskach spotykamy zarówno te proste jak i bardziej złożone. Szczegółowy skład jest objęty tajemnicą handlową producenta, ale możemy zdradzić naszym czytelnikom, że w jego skład może wchodzić kevlar, znany ze swojej wytrzymałości i używany również w odzieży motocyklowej jak i różnego rodzaju żywice.

 

Ceny prostych kasków z kompozytu zaczynają się już od 1000 zł np. Airoh ST 501. https://motorecenzje.com/produkt/kask-integralny-airoh-st-501/, a bardziej zaawansowane modele od ok. 2000 zł np. Shoei NXR. https://motorecenzje.com/produkt/kask-integralny-shoei-nxr/.

 

2

 

Ta klasa kasków to najwyższa półka i to jest dokładnie co widzimy na głowach zawodników podczas MotoGP (z homologacją FIM), a tam nie oszczędzają na bezpieczeństwie!

 

Materiał skorupy to nie wszystko!

Liczy się również na ilu wielkościach skorupy jest zbudowany dany kask. Nie należy mylić tego ze standardowym rozmiarem kasku podawanym przez producenta np. S, M, czy XL.

 

Bazą każdego kasku jest skorupa, w środku jest EPS i wyściółka. Jeśli mamy model zbudowany na jednej skorupie – to rozmiar kasku jest regulowany ilością EPSu i wyściółki. Jeśli jest zbudowany na trzech wielkościach skorupy – to co drugi rozmiar ma swoją skorupę. W naszym interesie jest aby kask miał jak najwięcej rozmiarów skorupy zewnętrznej. Dzięki temu jest optymalnie dopasowany, co w bardzo istotny sposób wpływa na nasze bezpieczeństwo. Na rynku możemy spotkać kaski zbudowane na jednej skorupie, lub nawet pięciu i pamiętajcie, że im więcej tym lepiej! Jedna jest passe.

 

3

 

Klucz do sukcesu

Dopasowanie! Nie ma nic ważniejszego w doborze kasku. Nawet jeśli kupujemy kask z najlepszych materiałów, z największą ilością rozmiarów skorupy zewnętrznej – to jeśli nie będzie on dobrze leżał na naszej głowie – nie spełni swojej roli. Kask motocyklowy nie może być luźny, ani zbyt „wygodny”. Musi mocno trzymać naszą głowę i twarz, tak żeby absolutnie nie przemieszczała się w środku - jak i nie może uciskać punktowo w żadnym miejscu powodując ból.

 

Każdy z nas na inny kształt głowy i zachwalany na forum model, niekoniecznie będzie dobrze leżał na tobie. Na zakupy należy przeznaczyć sporo czasu i spędzić we wstępnie dobranym kasku przynajmniej 15 minut w sklepie, żeby sprawdzić, czy nigdzie nas nie uwiera – bo w trasie stanie się to nie do zniesienia. Warto więc poświęcić dużo energii na takie zakupy i kierować się podczas nich… głową, a nie marketingowymi obietnicami producenta, czy malowaniem.

 

Kryteria wyboru kasków motocyklowych to temat rzeka. W tym artykule jedynie przybliżyliśmy i temat i mamy nadzieję, że zachęciliśmy czytelników do zgłębiania swojej wiedzy na ten temat. Więcej ciekawych informacji na temat kasków motocyklowych znajdziecie na kanale Motosapiens.  https://www.youtube.com/user/MotosapiensPL/videos

 

Szczególnie polecamy projekt Motomorfozy, w których pomagamy motocyklistom robić zakupy i dobieramy z nimi kask i odzież motocyklową. https://motorecenzje.com/blog/motomorfozy-autorski-projekt-motosapiens/

 

4

 

W kolejnych materiałach będziemy przedstawiać porady dotyczące wyboru odzieży motocyklowej i samych motocykli, zachęcamy więc do śledzenia naszych publikacji na portalu suwalki.info!

Małgorzata Smakosz - Motosapiens

2 Komentarzy

strzała

18/01/2021

A ja mam zwykły kask. Aż się przestraszyłem bo zwykła skorupa to szrot. Ciekawe ile dobry kask  będzie tak naprawdę kosztuje bo ja wydałem 500 zł parę lat temu.

Grup

19/01/2021

Dodane przez strzała w odpowiedzi na

Mam parę kasków. Zawsze szukam używanych w idealnym stanie tych z wysokiej półki oczywiście japońskiej marki.

Dodaj komentarz