Radny apeluje o roślinne posiłki w szkołach i utworzenie Miejskiej Polityki Żywnościowej

Interpelacja w sprawie dostępności roślinnych posiłków w stołówkach

 

Interpelację w sprawie dostępności roślinnych posiłków w stołówkach i bufetach przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych skierował do prezydenta Suwałk Wojciech Pająk z klubu Suwałki Przyszłości.  

 

Radny skierował pismo do prezydenta Suwałk, gdyż żywienie dzieci w szkołach i przedszkolach należy do istotnych zadań samorządu. Jak przekazał, powinien to być posiłek zdrowy i możliwy do spożycia przez każdego chętnego ucznia. 

- Pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia to niezbędne minimum, żebyśmy byli zdrowi - i dorośli, i dzieci. Przypominają nam o tym coraz częściej nawet powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne czy oficjalne komunikaty Ministerstwa Zdrowia. Od roku jako samorząd mamy obowiązek zapewnienia wszystkim uczniom szkół podstawowych jednego ciepłego posiłku. Tymczasem epidemia otyłości u dzieci jest bowiem faktem. Niemal 1/3 8-latków dotknięta jest nadwagą lub otyłością. Nie pomagają nam w żywieniu dzieci praktyki przemysłu mięsnego, które stosują hormony i antybiotyki, aby produkcja mięsa była bardziej opłacalna. Wytworzona tak antybiotykooporność bakterii prowadzi m.in. do tego, że chorujemy częściej na choroby, które uznaliśmy za opanowane - przekazał w piśmie Pająk.

Zdaniem radnego jadłospis stołówek szkolnych i przedszkolnych w Suwałkach powinien być dostosowany do nowych wytycznych żywieniowych i aktualnej wiedzy o żywieniu człowieka. Posiłki jak najmniej przetworzone i zawierające odpowiednią ilość roślin i warzyw. - Rodzice, zwłaszcza młodzi rodzice dzieci w wieku przedszkolnym, oczekują dziś od samorządu poważnego potraktowania tematu żywienia najmłodszych suwalczan - zapewnia Wojciech Pająk oraz dodaje, że konieczne jest zapewnienie wyboru jadłospisu dzieciom w suwalskich szkołach i przedszkolach uwzględniając dietę bezmleczną (80% alergii dzieci dotyczy produktów mlecznych), dietę wegetariańską (bezmięsną) oraz wegańską (roślinną). Kolejnym etapem miałoby być wprowadzenie w mieście Miejskiej Polityki Żywnościowej.

- Celem wprowadzenia „Polityki Żywnościowej" byłoby rozwijanie zrównoważonych systemów żywnościowych, które są inkluzywne, odporne, bezpieczne i zróżnicowane, które zapewniają zdrową i przystępną cenowo żywność dla wszystkich ludzi w ramach opartych na prawach człowieka, które minimalizują ilość odpadów i chronią bioróżnorodność, przystosowując się do zmian klimatycznych i łagodząc ich skutki - na wzór Paktu Mediolańskiego z 2015 roku - czytamy w piśmie.
 

11 Komentarzy

Jarekikot

04/10/2023

Następny oszołom. Niech sam żre trawę i jeszcze zaprosi kilku ciapaków do swojego domu.

Czesław

04/10/2023

Niech sam je Ukraińskie POtrawy z ,,chemicznego POla " Problem w tym ,że te produkty to tylko z ziemi Ukraińskiej ale panami są niemcy ! Niemiaszki już znalezli sposób na ich pszenicę ,,oni chcą wziąć pszenicę z Polski by zrobić miejsce dla POtrzebującej Ukrainy " No jacy dobrzy ci nasi sąsiedzi ! Nie tylko w 1939 weszli do Polski by bronić Żydów (film  Nasze matki ,nasi ojcowie) teraz dbają o Ukraińców ! Panie Pająk -czy pan ma nas za idiotów ? 

analityk

04/10/2023

Wszystko ok dieta zbilansowana spoko zgadzam się, ale doczytałem do diety wegetariańskiej i wegańskiej i tu przedobrzyli delikatnie mówiąc. 

Mój syn tego by nie jadł i tak wszyscy idą do marketu po drodze do szkoły i tam się zaopatrują we wszystko co możliwe i niezdrowe

Dziadek

05/10/2023

To wyrzucanie pieniędzy,dosłownie.Kiedy była akcja z mlekiem w kartoniku to droga że szkoły do domu usłana była razdeptanymi kartonikami z zawartością.To widziałem na ulicy klonowej i osiedlu.

Anonymous

06/10/2023

Oni chyba serio nie mają 3ciej klepki. Znając polskie realia i stan polskiej gospodarki i ekonomii to z tego programu to dzieciaki dostaną po ziemniaku, bo tani, a resztę jakiś p.oseł czy niepo-radny sobie w kieszeń weźmie.

Śmieszek

07/10/2023

No tak, czy Pan Radny mógłby zająć się problemami miasta? REALNYMI PROBLEMAMI. Jak jakiś oryginalny pomysł wypływa to wiadomo, który radny to wymyśla.

Dodaj komentarz