Organizują spotkania dla kobiet, które doświadczyły straty dziecka

Projekt Sychem w parafii św. Aleksandra w Suwałkach

 

W kwietniu w Suwałkach rozpocznie się cykl spotkań dla mam, które doświadczyły straty dziecka poprzez poronienie lub śmierć w okresie okołoporodowym.

 

Projekt Sychem to inicjatywa mam po stracie dziecka, które chcą wspierać się w tym doświadczeniu. Głównym celem projektu jest udzielenie wsparcia osieroconym rodzicom bądź ich najbliższym. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na sobotę 15. kwietnia. Mamy po stracie spotykać się będą w auli przy parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Spotkania poprowadzą specjaliści z zakresu psychologii i medycyny – psycholog, położna i lekarz zajmujący się leczeniem niepłodności. Mamy, które będą chciały skorzystać z rozmowy z kapłanem, również będą miały taką możliwość.

- Na projekt przypadać będą cztery tematyczne spotkania, a w ich ramach: słodki poczęstunek i gorąca kawa/herbata, wykład, pytania i odpowiedzi, możliwość indywidualnej rozmowy ze specjalistami z zakresu psychologii i medycyny. Wraz ze wszystkimi osobami angażującymi się w projekt Sychem zatroszczymy się o to, abyś czuła się zaopiekowana, szczególnie w aspekcie psychicznym i duchowym - przekazują Organizatorki.

Na spotkania obowiązują zapisy. Chęć wzięcia udziału należy zgłosić do 9 kwietnia, dzwoniąc na numer 511 984 549 bądź mailowo: projektsychem@gmail.com. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają także mężczyzn oraz osoby najbliższe rodziców po stracie.

 

Gośćmi spotkań będą: Elżbieta Krzesicka – psycholog; Weronika Strzymińska – położna bloku porodowego i założycielka Czułej Szkoły Rodzenia; Dr Tadedusz Wasilewski – ginekolog, założyciel pierwszej w Polsce kliniki leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Spotkaniom towarzyszyć będzie ks. Radosław Orchowski.

 

Terminy i tematyka spotkań:

  • 15.04 – Jak poradzić sobie z doświadczeniem straty? Etapy żałoby. Poronienie/śmierć okołoporodowa a kryzys w relacjach. Strata oczami kobiety i mężczyzny. Czy po takim doświadczeniu możliwe jest szczęśliwe rodzicielstwo? Jak przekazać wiadomość o stracie dzieciom?
  • 22.04 – Przyczyny poronień i śmierci okołoporodowych. Poronienie/śmierć okołoporodowa a ciało kobiety – objawy, zarys procesu. Utrata dziecka oczami położnej – przebieg procedur medycznych, hospitalizacja, rekonwalescencja, starania o kolejne dziecko. Jak najlepiej przygotować się do ciąży po stracie?
  • 29.04 –  Kilka poronień – czy to już niepłodność? Diagnostyka i metody leczenia.
  • 06.05 – Czy moje dziecko jest w niebie? Po co nadawać imię nienarodzonemu dziecku? Czy po takim doświadczeniu mogę jeszcze wierzyć Bogu? Jak na nowo odnaleźć się w Kościele? Msza święta w intencji uczestników oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

Źródło: Diecezja Ełcka

Dodaj komentarz