Zobacz ponad 200 prac Andrzeja Strumiłły

Wernisaż wystawy "Andrzej Strumiłło – Człowiek – Przestrzeń"

Wernisaż wystawy "Andrzej Strumiłło – Człowiek – Przestrzeń" odbył się w piątek 14. maja w Galerii Sztuki Stara Łaźnia w Suwałkach.

 

W galerii na suwalskich bulwarach można już oglądać przekrojową wystawę malarstwa, rysunku i fotografii artysty Andrzeja Strumiłły. Podczas wczorajszego wernisażu, którego kuratorem jest Anna Strumiłło, można było zobaczyć ponad 200 eksponatów i prac z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, a także zbiorów prywatnych spadkobierców artysty, również te nieprezentowane wcześniej w Suwałkach. W wernisażu wzięli udział m.in. rodzina Andrzeja Strumiłły, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, Zdzisław Przełomiec przewodniczący Rady Miejskiej oraz Roman Rynkowski zastępca prezydenta.

 

- Przychodzimy tu dziś na zaproszenie śp. Andrzeja Strumiłło, który chce nas przywitać nie słowem, a przekazem obrazu, rysunku i fotografii. Mamy przyjemność czerpać z jego sztuki. Galeria Stara Łaźnia jest odpowiednim miejscem by prezentować sztukę wybitnych artystów do których zaliczał się Andrzej Strumiłło – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, dziękując rodzinie artysty oraz Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury za przygotowanie wystawy.

 

Założeniem artystycznym wystawy jest prezentacja zróżnicowanej, przekrojowej ekspozycji, z zaakcentowaniem najbardziej charakterystycznych cech twórczości Andrzeja Strumiłły. Wśród wielości eksponatów, których można zobaczyć przeszło dwieście, obecne są także takie, które dotąd nie były prezentowane w Suwałkach. Bogatą ekspozycję uzupełnił niezwykły artystyczny katalog, plansze przedstawiające odręczne notatki i szkice artysty, pamiątki oraz pokazy cyfrowe. Warto podkreślić, że słowo wstępne do katalogu skreślił „artysta słowa”, poeta i eseista Wojciech Kass, a autorem zamieszczonej w katalogu biografii Andrzeja Strumiłły jest jego biograf, wydawca i animator kultury Zbigniew Fałtynowicz.

 

Foto: UM Suwałki

Dodaj komentarz