Noc Muzeów 2021

Muzeum Okręgowe i Suwalski Ośrodek Kultury zapraszają na Noc Muzeów

Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Suwalski Ośrodek Kultury zapraszają w sobotę 15. maja na Noc Muzeów: zwiedzanie wystaw i spotkania autorskie.

 

Noc Muzeów to gratka dla tych, którzy z tematami sztuki nie mogą rozstać się nawet po zmroku. W tym roku do grona galerii promujących nocne zwiedzanie dołączy SOK. W sobotni wieczór, 15 maja zwiedzający będą mogli podziwiać trzy wystawy, a oprócz spotkania z współczesną sztuką, w programie znajdą się liczne atrakcje i niespodzianki. Wydarzenie rozpocznie o godz. 19.00 spotkanie autorskie w Galerii Patio.

 

Ze względu na różnorodność przygotowanych ekspozycji, podczas Nocy Muzeów w SOK nie będą nudzić się nawet najbardziej wymagające osoby. Na początek SOK zaprasza na spotkanie autorskie z Ewą Markiewicz-Adamczewską w Galerii Patio, która opowie o wigierskich inspiracjach wystawy „HopWart_VirWigry”. Rozmowa będzie ilustrowana materiałem filmowym przygotowanym specjalnie na tę okazję. Wyjątkowy film o podróży Andrzeja Strumiłły przez życie i sztukę zobaczymy także w Galerii Sztuki Stara Łaźnia. W GSW Chłodna 20, w trakcie zwiedzania retrospektywy Jana Lebensteina będzie można spotkać zacnych obywateli Suwałk, znanych miłośników i mecenasów sztuki, doktorostwo Eleonorę i Teofila Noniewiczów. Dla pierwszych zwiedzających SOK przygotował związane ze sztuką upominki, szczególnie cenne dla łowców autografów.

 

Po wystawach będą oprowadzać specjaliści malarskiej materii i artyści plastycy: instruktorzy SOK Halina Mackiewicz i Mieczysław Iwaszko oraz komisarz wystaw w galeriach Patio i Chłodna 20, Andrzej Zujewicz. Po wystawie w Galerii Sztuki Stara Łaźnia oprowadzą Jakub Mikołajczuk i kierownik galerii, Anna Naszkiewicz. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas zwiedzania należy zachować obowiązujący rygor sanitarny.

 

Przypadająca na noc z 15 na 16 maja Międzynarodowa Noc Muzeów to cykliczna akcja organizowana i popularyzowana przez galerie sztuki i muzea w całej Europie już od 1997 roku. Ten wyjątkowy czas to frajda zarówno dla miłośników wystaw, którzy mogą zobaczyć ekspozycje o niezwykłej porze, jak i dla zabieganych, którzy w ciągu dnia nie mają czasu na kontakt ze sztuką. Wydarzenie ma za zadanie promować kulturę i stanowi okazję do lepszego poznania swojego miasta.

 

gt

fgb

 

Dodaj komentarz