Koncert upamiętniający wizytę papieża na Suwalszczyźnie

Koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z okazji 22. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Suwalszczyźnie

Z okazji 22. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Suwalszczyźnie Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w najbliższą środę 9. czerwca o godz. 18.30 na wyjątkowy koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. 

 

Dokładnie 22 lata temu Suwalszczyzna przeżywała swoje wielkie chwile. Od 8 do 10 czerwca 1999 roku w klasztorze w Wigrach odpoczywał Ojciec Święty Jan Paweł II. W rocznicę tych wydarzeń Suwalski Ośrodek Kultury organizuje koncert zatytułowany „Otwórzmy drzwi Chrystusowi”, który ma upamiętnić to ważne dla całego regionu wydarzenie. - To muzyczne wspomnienie Ojca Świętego, które, po tak długim okresie lockdownu, w sposób szczególny dedykujemy mieszkańcom Suwałk i Suwalszczyzny – mówiła Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

 

Program wypełnią pieśni M. Frisiny, kompozytora odpowiedzialnego za warstwę muzyczną katolickich uroczystości religijnych w Rzymie i w Watykanie, m.in.: „Aprite le porte a Cristo”, „Anima Christi”, „Cantico dell’Agnello” w aranżacji na orkiestrę Ignacego Ołowia czy „Hymn III Tysiąclecia” M. Gałęskiego. Usłyszymy także ulubioną pieśń Papieża – „Barkę” C. Gabaraina ze słowami Ks. Stanisława Szmidta w aranżacji na chór i orkiestrę Ignacego Ołowia. Tę pieśń papież śpiewał podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Powiedział o niej: „(…) właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią, z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny.”

 

W klasycystycznych wnętrzach katedry św. Aleksandra wystąpi znakomite grono artystów: Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza, Suwalski Chór Primo pod dyrekcją dr. Ignacego Ołowia, solistki Natalia Winnik (mezzosopran), Anna Obrączka (sopran) oraz pianistka Barbara Moruzewicz. Wstęp wolny.

 

koncert

1 Komentarzy

Dodaj komentarz