Podróż w przeszłość: najpiękniejsze odrestaurowane domy na wakacje

Podróż w przeszłość: najpiękniejsze odrestaurowane domy na wakacje

Fot.  Piękna przytulna Wiejska Chata na Podlasiu

W ostatnich latach trend odnawiania starych budynków i przekształcania ich w miejsca noclegowe zyskuje na popularności. Pasjonaci historii i architektury, zwani "ruinersami", poświęcają swoje serce i czas na przywrócenie dawnej świetności chatom, stodołom czy wiatrakom. Dzięki nim turyści mogą zanurzyć się w autentycznym klimacie przeszłości, jednocześnie ciesząc się nowoczesnymi udogodnieniami.

W Polsce nowa forma agroturystyki, tak zwana turystyka ruinerska zyskuje na znaczeniu, przyciągając zarówno krajowych, jak i zagranicznych Gości. Dzięki takim inicjatywom, turyści mają okazję poznać nie tylko piękne, historyczne budowle, ale także ich właścicieli i ich pasję do renowacji.

Odkryj wyjątkowe miejsca w Polsce

Polska pełna jest niezwykłych, odrestaurowanych zakątków, gdzie czas zdaje się zatrzymać. Wśród nich znajdziemy wiejskie chaty, historyczne domy i piękne, drewniane budynki, które zapraszają do odkrycia ich tajemnic. Oto kilka wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić.

-

Fot.  100-letnia Chata Sołtysa

Piękna przytulna wiejska chata na Podlasiu

Ta urocza chata w Nowoberezowie, na Podlasiu, to prawdziwe niebo na ziemi. Oferuje kuchnię kaflową, zadbany ogród i domek na drzewie, co sprawia, że jest idealnym miejscem na rodzinne wakacje. Otoczona malowniczymi podlaskimi polami, zapewnia ciszę i spokój, a także możliwość podziwiania pięknych wschodów i zachodów słońca z werandy.

Dom jest w pełni wyposażony i dostosowany do potrzeb Gości, oferując m.in. WiFi i miejsce do pracy zdalnej. Stylizowane na stuletnie łóżka, drewniane zabawki i liczne książki sprawiają, że pobyt w tej chacie to powrót do dzieciństwa. W okolicy można spróbować pysznych lokalnych specjałów, takich jak chleb na zakwasie czy sękacze. 

100-letnia Chata Sołtysa

W miejscowości Bicz w Wielkopolsce znajdziemy 100-letnią chatę sołtysa, która zachwyca swoją staropolską architekturą. Pokryta strzechą, zbudowana z gliny i drewna, oferuje wyjątkową atmosferę dawnej wsi. Przystosowana do całorocznego użytkowania, może pomieścić dziesięć osób, co czyni ją idealnym miejscem na wyjazdy z przyjaciółmi.

Główną atrakcją jest Park Etnograficzny Skansen Bicz, gdzie można podziwiać zabytkowe chałupy, wiatraki kozłowe i kolekcję starych butelek. Na terenie skansenu znajduje się również mini zoo, plac zabaw oraz komfortowa strefa relaksu z sauną, jacuzzi i basenem.

Uroczy dom przy Puszczy Knyszyńskiej

Odrestaurowane budynki to nie tylko ciekawe miejsca w Polsce do spędzenia wakacji, ale również sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego. Radunin, malownicza wieś na Podlasiu, kryje w sobie urokliwy, blisko 100-letni dom. Odrestaurowany w 2020 roku, zachowuje wszystkie detale dawnego budownictwa. Kuchnia z piecem kaflowym, spichlerz, stodoła i klasyczne wiejskie rabaty tworzą niepowtarzalny klimat.

Dom ten jest doskonałym miejscem na relaks z dala od cywilizacji, w bliskości Natury. Można tu spędzić czas na spacerach po lesie, zbieraniu jagód i grzybów, a także delektować się lokalnymi specjałami, takimi jak chleb na zakwasie czy świeże mleko prosto od krowy.

-

Fot.  Uroczy Dom przy Puszczy Knyszyńskiej

Zapraszamy do odkrywania magii odrestaurowanych domów

Odwiedzając te miejsca, można poczuć prawdziwą magię dawnych czasów, ciesząc się jednocześnie komfortem współczesności. Zachęcamy do odkrywania tych zakątków Polski, które gwarantują nie tylko wypoczynek, ale także autentyczne doświadczenia i niezapomniane wspomnienia.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz