W hołdzie pomordowanym

77 rocznica dwóch tragicznych wydarzeń w gminie Suwałki

77 rocznicę dwóch tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w miejscowościach Krzywe i Tartak uczcił władze gminy Suwałki. 

 

4 kwietnia 1944 roku, we wsi Krzywe, hitlerowcy rozstrzelali dwunastu członków ruchu oporu. Był to odwet za zamach na Fritza Beninga, który w czasie wojny zajmował miejscowy dwór. W mogile, pod rozłożystym starym dębem, złożono 16 ciał – rozstrzelanych członków ruchu oporu, dwóch partyzantów, którzy polegli podczas zamachu oraz dwóch innych członków ruchu oporu. Pomnik został postawiony w dniu 9 maja 1960 roku z inicjatywy Suwalskiego ZBOWID-u oraz miejscowego społeczeństwa.

 

Na wjeździe do miejscowości Tartak znajduje się miejsce, w którym w dniu 8 kwietnia 1944 roku hitlerowcy rozstrzelali Mariana Daniłowicza. Pomnik upamiętnia również 24 innych członków ruchu oporu poległych w walkach i zamordowanych w hitlerowskich katowniach. Odrębna tablica poświęcona jest żołnierzom Armii Krajowej zamordowanym przez NKWD i UB. Wśród 4 nazwisk znajduje się Alfred Lityński, pseudonim „Leśny”.

 

Z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa przy pomnikach upamiętniających te wydarzenia zebrali się jedynie wójt Gminy Suwałki – Zbigniew Mackiewicz, przewodniczący Rady Gminy – Marek Jeromin oraz dyrektor Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki – Aneta Perkowska.

 

Foto: Ośrodek Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki

Dodaj komentarz