Pojazd nowy czy używany – co będzie lepszym wyborem?

Pojazd nowy czy używany – co będzie lepszym wyborem?

Każda osoba kupująca pojazd zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na egzemplarz nowy, czy używany. Co do zasady decydują o tym względy finansowe, choć czasami zakup pojazdu nowego może okazać się korzystniejszy w dłuższej perspektywie. Analizujemy zalety i wady płynące z każdej formy zakupu.

 

Zawsze istnieje wybór

Obecnie rynek pojazdów używanych jest niezwykle rozbudowany i konkurencyjny. Z łatwością pozwala on na nabycie samochodów osobowych i ciężarowych, rozwinięty jest też handel maszynami rolniczymi oraz budowlanymi – takimi jak koparki. Na sprzedaż wystawiane są również wszelkiego rodzaju przyczepy.

Pojazdy używane – znacznie tańszy wybór

Oczywiście głównym powodem, dla którego nabywcy decydują się na wybór pojazdów używanych, są ich ceny. Nowy samochód osobowy segmentu „B” to obecnie koszt ok. 50 tysięcy złotych, co bezapelacyjnie jest ceną wysoką. Co więcej, m. in. z racji wciąż rosnących wymogów bezpieczeństwa, pojazdy wyposażane są w coraz to nowsze układy, które podnoszą ich wartość.

Z kolei używane auto w przyzwoitym stanie technicznym można nabyć już za ok. 10 tyś złotych, co umożliwia ich zakup także osobom o mniej zasobnym budżecie. Jednak w praktyce może okazać się, że oszczędność na zakupie samochodu używanego nie będą aż tak duże, jak pierwotnie mogłoby się wydawać.

Pojazdy używane – często wymagają napraw!

Przy obliczaniu wydatków na pojazd używany należy mieć świadomość, że jego realny koszt to nie tylko cena zakupu, ale również koszty utrzymania. W przypadku już kilkuletnich aut konieczne jest wykonanie podstawowej wymiany filtrów i płynów eksploatacyjnych. Dodatkowo niezbędna może być wymiana opon, naprawa układu hamulcowego, czy też wymiana rozrządu.

Nawet, jeżeli wszystkie te czynności zostaną rozłożone czasie, w ciągu kilku - kilkunastu miesięcy ceny remontów mogą okazać się bardzo wysokie i stanowić istotną część wartości auta. Szczególnie odczują to kierowcy decydujący się na zakup starszego modelu o wyższym standardzie, w którym koszty napraw niejednokrotnie są znacznie wyższe.

Nowy pojazd – nie wymaga wkładu dodatkowego

Decydując się na nowy pojazd klient otrzymuje względną pewność, że w pierwszych latach użytkowania nie będzie musiał wykonywać drogich napraw. Co więcej, samochody często objęte są dłuższą, ponad dwuletnią gwarancją, w czasie trwania której wszelkie niespodziewane usterki będą bezpłatnie usuwane przez serwis. Warto mieć to na uwadze.

Używany samochód? Ryzyko felernego egzemplarza

Zakup używanego pojazdu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Niestety na rynku obecnych jest wiele egzemplarzy wyeksploatowanych, czego nabywca może nie zauważyć. W takim przypadku łatwo wybrać pojazd nieadekwatny do swojej ceny, który dodatkowo będzie generował zwiększone koszty eksploatacji.

Starsze auto o wyższym standardzie

Przy odrobinie szczęścia możliwe jest nabycie samochodu „z drugiej ręki” w bardzo dobrym stanie technicznym. Ponadto, w cenie nowego samochodu z niższego segmentu dostępne są używane auta znacznie wyższej klasy – np. o lepszym wyposażeniu, czy o większej mocy silnika. Z perspektywy użytkowej może mieć to niemałe znaczenie.

Pojazd używany – jak wybrać odpowiedni?

Decydując się na zakup pojazdu używanego należy dokładnie ocenić jego stan techniczny. Przede wszystkim niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki w odpowiednim zakładzie, który np. oceni stan układu kierowniczego, hamulcowego, czy podwozia. Zachęcamy też do podłączenia auta do komputera w celu zweryfikowania np. ewentualnych błędów silnika.

Polecamy przy tym sprawdzenie pojazdu miernikiem lakieru pozwalającym na wykrycie ewentualnych kolizji, w jakich brał udział samochód. Co ciekawe, na rynku funkcjonują wyspecjalizowane firmy kompleksowo weryfikujące stan techniczny pojazdu, jak i jego historię (dotyczy to nawet aut sprowadzanych z zagranicy). W przypadku kupna drogiego egzemplarza, z całą pewnością warto rozważyć tego typu usługę.

Pojazd nowy, czy używany – zawsze trudny wybór

Przy podejmowaniu decyzji zakupowej zawsze kluczowy będzie budżet kupującego, niekiedy jednak zakup nowego pojazdu może w perspektywie czasu okazać się bardziej opłacalny. Jednak decydując się na pojazd używany konieczne jest kompleksowe zbadanie jego historii: samochody osobowe, ciężarówki czy koparki na sprzedaż bywają zużyte i wyeksploatowane, a ich stan techniczny – skrzętnie ukryty przez sprzedawców.

Znajdź używane pojazdy dla profesjonalistów na Otomoto Profi.

Dodaj komentarz