XXX Wojewódzki Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej

Wojewódzki Festiwal, będący świętem i promocją patriotyzmu

 

Jubileuszowa 30. edycja Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej odbywa się w poniedziałek (17.10) w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Suwałkach.

 

Ponad stu uczestników i wielu zaproszonych gości spotkało się dziś w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, gdzie już po raz trzydziesty odbywał się Wojewódzki Festiwal, będący świętem i promocją patriotyzmu w dzisiejszych czasach wśród młodzieży. Uczniowie wystąpili w trzech kategoriach: piosenki, poezji i twórczości własnej. Wśród publiczności znaleźli się m.in. Minister Edukacji i Nauki, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Dariusz Piontkowski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński, Beata Pietruszka, Podlaski Kurator Oświaty, władze Suwałk, miejscy radni, przedstawiciele służb mundurowych i oczywiście liczni uczestnicy z wielu miast województwa podlaskiego. 

- Festiwal trwa już 30. lat. Przechodził przez różne etapy naszej historii. Zmieniały się rządy, zmieniały się tendencje polityczne, zjawiska w sferze kultury. Myślę, że w dzisiejszych czasach pojawiły się niebezpieczne zjawiska wśród młodzieży. Myślę przede wszystkim o niewiedzy historycznej, o zrozumieniu otaczającego nas świata, o zainteresowaniu się w ogóle światem, który jest wokół nas. Przez lata wpajano w młodzież pedagogikę wstydu. Obarczano Polaków często niepopełnionymi winami, a w naszej części Europy nasz kraj miał chyba najmniej powodów do wstydu. Postanowiliśmy więc przeciwdziałać tej propagandzie i zacząć głosić pedagogikę dumy i pedagogikę prawdy. Temu służy ten festiwal. Poezja i muzyka oddają prawdziwy obraz świata, także naszego kraju i przemian, które się dokonują. Uczą patriotyzmu w sposób szczególny, tak jak żadna inna dziedzina nauczyć nie potrafi, bo wyzwalają emocje, bo sprawiają, że serca młodych ludzi biją dla Polski. Wszystko zależy od nauczycieli, czy potrafią z młodzieżą nawiązać kontak i zachęcić do udziału w tym festiwalu, czytania wierszy i słuchania piosenek - mówił w swoim wystąpieniu Marek Urbanowicz, nauczyciel ILO, a także pomysłodawca i organizator festiwalu. 

O roli patriotyzmy w dzisiejszych czasach mówił w swoim wystąpieniu wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

- Wydawałoby się, że patriotyzm to słowo kojarzące się tylko z przeszłością historyczną, ale patriotyzm i umiłowanie ojczyzny to postawa, która potrzebna jest ciągle. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że naszemu państwu nic nie zagraża, że żyjemy w czasach, jak twierdzi niektórzy, w których historia się skończyła, a patriotyzm to już niemodna postawa. Wydarzenia ostatnich miesięcy, czy nawet lat pokazują wyraźnie, że patriotyzm jest ciągle potrzebny. Co działoby się z Ukrainą bez patriotyzmu. Sytuacja ta pokazuje, że nie możemy być pewni tego co będzie się działo za kolejnych kilka, czy kilkanaście lat. Nie będziemy wiedzieli, czy naszej ojczyźnie także nie będzie zagrażało niebezpieczeństwo. Dlatego musimy dbać o to, by kolejne pokolenia Polaków kochały swoją ojczyznę. Patriotyzm wyraża się bardzo różnie. Fragmentem tego patriotyzmu jest pamięć, znajomość historii i znajomość kultury, która często była nośnikiem świadomości narodowej i pozwalała przetrwać w okresie zaborów, czy okupacji. Także dzisiaj kultura jest elementem łączącym kolejne pokolenia. 

 

2 Komentarzy

Dwa zdjęcia z uczestników festiwalu, a reszta z kampanii wyborczej

Dodaj komentarz