Rodzina Konopnickich przyjechała do Suwałk

obchody Roku Marii Konopnickiej w Suwałkach

Wizytą rodziny Konopnickich i panelem dyskusyjnym rozpoczęły się w sobotę (21.05) obchody Roku Marii Konopnickiej w Suwałkach.

 

W tym roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej — jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, poetki, tłumaczki i publicystki urodzonej w Suwałkach. Zarówno w kraju, jak i w Suwałkach rok 2022 ustanowiono Rokiem Marii Konopnickiej. W mieście przygotowano szereg wydarzeń z tym związanym, rozpoczynając od przyjazdu do naszego miasta prawnuków, praprawnuków i prapraprawnuków poetki.

 

W sobotę (21.05) w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbył się Zjazd Rodziny Konopnickich z udziałem prawnuczki poetki Joanny Modrzejewskiej, praprawnuczka Elżbiety Twardowskiej, Moniki Modrzejewskiej-Świgulskiej, prapraprawnuczki Julianny Wojtysiak, praprapraprawnuków Mateusza Lewandowskiego i Aleksandra Wojtysiaka. Były rozmowy o poetce, jubileuszowy tort oraz prezentacja znaczka i jubileuszowej karty pocztowej wydanej z okazji 180-lecia urodzin Marii Konopnickiej oraz panel Suwałki Konopnickiej. Zebranych przywitał Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Głos zabrali również Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Andrzej Matusiewicz i Zbigniew Fałtynowicz, którzy opowiadali o Suwałkach i domu Konopnickiej.  

- Bogactwo danej społeczności lokalnej możemy mierzyć, przyjmując różne kryteria, stosując różne miary. My dwa lata temu obchodziliśmy jubileusz 300-lecia naszego miasta. Jak zawsze przy tego typu wydarzeniach było to okazja to podsumowań, takich historycznych i nie ulega wątpliwości, że bogactwem tego miasta są ludzie, którzy tu przybyli na świat. niektórzy przybyli dawano dawno temu, jak widać dzisiaj po prapraprawnuczkach. Bogactwem tego miasta jest to, że urodziła się tutaj Maria Konopnicka, Alfred Wierusz Kowalski, Andrzej Wajda, Aleksandra Piłsudska i wiele innych sławnych osób. Suwałki były takim miastem w którym te osoby rodziły się, a później wyjeżdżały dalej. Jednak ślady Marii Konopnickiej w naszym mieście widoczne są praktycznie na każdym kroku. mamy ulicę Marii Konopnickiej, a ulica znajduje się przy placu Marii Konopnickiej. Mamy przedszkole jej imienia, szkołę podstawową, liceum, bibliotekę i muzeum. Trochę się tego nazbierało, ale dla nas to bardzo ważne, aby pamiętać o osobach urodzonych tutaj, którymi możemy się szczycić - mówił na wstępie Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

O rodzinnych wspomnieniach związanych z Marią Konopnicką opowiadała m.in. prawnuczka poetki Joanna Modrzejewska, córka Zofii Konopnickiej, która była córką Jana Konopnickiego i Jadwigi Brzozowskiej. Maria Konopnicka zmarła, gdy mama Pani Joanny miała 12 lat.

- Moja mama, chociaż była wówczas małą dziewczynką to bardzo dobrze zapamiętała i ogromną jej uwagę przykuwały dłonie Marii Konopnickiej, które podobno miała drobne i bardzo ładne. Mama mówiła mi: "to było coś dziwnego, szłyśmy na spacer, babcia mi podawała rękę i ja już się wtedy niczego nie bałam. Wiedziałam, że nawet jak wilk wyskoczy zza drzewa to ja będę cała odważna, bo trzyma mnie ta drobna, ale taka mocna dłoń". Drugą rzecz, z takich fizycznych wspomnień, które mama zapamiętała były włosy. O bardzo pięknym kolorze, falujące. Poza tym zapamiętała ją jako ciepłą babcię ze wspólnych spacerów. Kiedyś Maria Konopnicka zacytowała jej wiersz, który chyba ułożyła na poczekaniu. Specjalnie dla mojej mamy, jako odpowiedź na zadane przez nią pytanie.

Maria Stanisława Konopnicka z Wasiłowskich urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, w rodzinie Józefa, obrońcy Prokuratorii i patrona Trybunału Cywilnego Guberni Augustowskiej oraz Scholastyki z Turskich. Wraz z pięciorgiem rodzeństwa: Wandą Zenobią, Janem, Laurą Celiną, Zofią i Jadwigą Julią spędziła w mieście nad Czarną Hańczą pierwszych siedem lat życia. Rodzina Wasiłowskich dzierżawiła mieszkanie w kamienicy Zapiórkiewiczów przy ówczesnej ulicy Petersburskiej 200 (obecnie ul. T. Kościuszki 31 — Muzeum im. Marii Konopnickiej). We wrześniu 1849 roku Wasiłowscy opuścili Suwałki i wyjechali do Kalisza. Jako poetka zadebiutowała publikując w tygodniku „Kaliszanin" wiersz „Zimowy poranek" w 1870 roku, używając pseudonimu "Marko", ale jej właściwym startem poetyckim był cykl "W górach" z 1876 roku — przychylnie zrecenzowany przez Henryka Sienkiewicza. W 1881 roku wydała pierwszy tomik poezji. Zasłynęła prozą nowelistyczną i utworami dla dzieci oraz zajmowała się krytyką literacką m.in. na łamach Kuriera Warszawskiego. Była najwybitniejszą reprezentantką nurtu ludowej stylizacji pieśniowej, stosując język poetycki zaczerpnięty z historycznych i baśniowych motywów, inspirowany pięknem przyrody ojczystej. Tworzyła liryki i pieśni o tematyce patriotycznej i społecznej oraz obrazki poetyckie. Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Szczególną sławę przyniosła jej twórczość patriotyczna, a zwłaszcza pieśń „Rota”, opublikowana w 1908 roku w czasopiśmie „Przodownica" i po raz pierwszy odśpiewana publicznie do muzyki Feliksa Nowowiejskiego 15 lipca 1910, w trakcie uroczystego odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie. Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie i spoczęła na Cmentarzu Łyczakowskim. W pogrzebie, który był wielką manifestacją patriotyczną uczestniczyło około 50 tys. osób.

- Suwałki w czasach, gdy mieszkali tu Wasiłowscy wyglądały zupełnie inaczej. To nie jest trudne do stwierdzenia, natomiast trudniej jest powiedzieć, co było inaczej. Suwałki były zdecydowanie mniejszym miastem, ograniczonym przestrzennie tylko do tego co dzisiaj jest absolutnym centrum. W tym obszarze mieszkało od 7 do 9 tysięcy mieszkańców. Dom w którym zamieszkali, już wtedy istniał, ale nie wiemy czy to w tym domu Maria się urodziła, nie mamy tego potwierdzonego. Sam pobyt Marii nic wtedy Suwałkom jeszcze nie dał, ponieważ miała siedem lat, kiedy wyjechała. Minęło też wiele lat zanim suwalczanie uświadomili sobie, że Konopnicka stąd pochodzi. A kiedy zaczęli o tym myśleć tak, żeby wykorzystać powiedzmy fakt urodzenia się tutaj wybitnej poetki, to dopiero lata 30. XX wieku, kiedy wmurowano kamień węgielny pod pomnik, który w ogóle nie powstał. Trzeba było znowu kolejnych lat, żeby powstało w Suwałkach Muzeum Marii Konopnickiej, pomnik, biblioteka. Żebyśmy jako miasto z jednej strony zaczęli mocniej pamiętać o Konopnickiej, a z drugiej strony eksploatować jej związek z naszym miastem - mówił historyk Andrzej Matusiewicz.

 

Kolejne atrakcje w niedzielę i poniedziałek:

22 maja, godz. 10.00 – 15.00

  •     Konopnicka dzieciom. Krasnoludki i nie tylko... - wernisaż wystawy
  •     Spotkanie w Ogrodzie Baśni – gry i zabawy dla najmłodszych w ogrodzie Muzeum - Wiersze Konopnickiej wszyscy lubimy - rozstrzygniecie konkursu
  •     Suwalska Majówka Społeczna (bulwary przy Starej Łaźni)


23 maja, godz. 18.00

  •     Urodziny u Pani Marii – przedstawienie słowno-muzyczne Teatru Amatorskiego „Grupa Kłusowników - Straż Przednia im. Karola Wojtyły" z udziałem Marleny Borowskiej (sopran), Ewy Homicz-Wysockiej (pianino), Marka Cichuckiego (słowo).

 

Dodaj komentarz