Energia ze słońca w 118 domach - w Augustowie i w gminie Suwałki

dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych, gmina Suwałki, Augustów

We wtorek (16.02) marszałek Artur Kosicki podpisał umowy z Mirosławem Karolczukiem, burmistrzem Augustowa, i Zbigniewem Mackiewiczem, wójtem gminy Suwałki na dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych. 

 

Dzięki wsparciu funduszy europejskich mieszkańcy Augustowa i gminy Suwałki będą wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł energii (OZE) na co dzień. Na dachach ich domów zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne, warte 4 000 000 zł z czego dofinansowanie wynosi 2,6 mln zł. Oba projekty otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu na montaż instalacji na dachach prywatnych domów mieszkańców. - Bardzo się cieszę, że zawieramy już pierwsze umowy w ramach tego konkursu. Rozstrzygnęliśmy go pod koniec stycznia, a już pieniądze trafiają na konta samorządów. Zależy nam, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej korzystać z odnawialnych źródeł energii. Takie inwestycje przekładają się na komfort życia -powiedział podczas spotkania Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

Miasto Augustów otrzymaną dotację z Unii Europejskiej przeznaczy na dostawę i montaż 74 mikroinstalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zamontuje je na 47 budynkach mieszkalnych w Augustowie. Będą to kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. - Jesteśmy w gronie szczęśliwców, którzy otrzymają wsparcie. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że Augustów dołącza do miast, które dbają o środowisko, zwłaszcza, że mamy status uzdrowiska – zaznaczył Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

 

Drugi projekt, który otrzymał unijne wsparcie, obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych dostarczających energię na terenie gminy Suwałki. Zaplanowano 71 paneli fotowoltaicznych na 71 domach. - Chciałbym podziękować zarządowi województwa za ogłoszenie tego konkursu, za wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców – podkreślił Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, zaznaczając, jak ważne są działania polityki proekologicznej.

 

Koszt każdej z tych inwestycji wynosi blisko 2 mln zł, natomiast dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pokryje w obu przypadkach blisko 1,3 mln zł. Instalacje zostaną zamontowane do końca 2021 roku.

 

2 Komentarzy

Rafał

17/02/2021

Kiedyś niejaki Stachursky twierdził, że odżywia się energią z kosmosu. Może by tak solary na taką energię zrobić zamiast na słońce, którego w tej części Europy jakby trochę mało :P

Anonymous

17/02/2021

Co robi prezydent Suwałk? Dlaczego ani jedna złotówka nie została przeznaczona na fotowoltaikę ?  Wszyscy wokół Suwałk biorą dotacje pełnymi garściami. Tylko Suwałki nie dostały nic, bo o nic się nie starały. Czas na zmiany w urzędzie.

Dodaj komentarz